Ev Öğretmenliği

Çocuk bakıcılığı işi genelde bir sebeple bakıcıya ihtiyaç duyan bir ailenin çocuk veya çocuklarının güvenlik ve keyif içinde, temiz ve tok olmalarının sağlanmasını ve bazen ailenin yemek ve temizlik gibi işlerine de katkıda bulunulmasını içerir. Farklı bir hizmet biçimi olan ev öğretmenliği ise özellikle lise ve üniversite mezunlarıyla emekli öğretmenler tarafından yapılan bir iştir. Bir ev öğretmeni çocuğun temel gereksinimlerini gidermenin yanında onunla iletişim kurmak, potansiyel yeteneklerini keşfetmek ve geliştirmek, mevcut niteliklerini daha yetkin hale getirmek gibi sorumluluklar taşır.

Ev öğretmenlerinin bazı eğitim programlarına katılmış ve başarılı olmuş kişilerle öğretmenlik yapmış olan veya eğitimini almakta olan bireyler arasından seçilmesi tavsiye edilir. Birçok çocuk bakıcısı çoğu çocuğumuz bakarken anlaşmaya bağlı olarak bir oranda bize de bakar, bazı ev işlerini yaparak yükümüzü azaltırlar. Bir çocuk bakıcısının da elbette çocuğunuza verecek bir şeyleri vardır fakat bunlar çoğunlukla sınırlıdır. Ev öğretmenliği işinde ise çocukların fiziksel bakımları dışında zihinsel ve psikolojik gelişmelerine de destek verilmesi sözkonusudur. Ev öğretmenleri çocuk bakımını daha kapsamlı, bilimsel ve bilinçli bir şekilde gerçekleştiren kişilerdir. Okul çocuklarının okulda öğrendiklerini daha iyi anlaşılması ve pekiştirilmesi konusunda büyük faydaları vardır. Ayrıca, bu alanda tecrübesi olan veya eğitim almış ya da okumakta olan kişiler olarak, ilgilendikleri çocuktaki birtakım sorunların saptanması ve bunların aileyle paylaşılması konusunda da yardımcı olmaktadırlar.

Çocuğunun emniyette, temiz ve tok olması dışında konuşmasından davranışlarına ve eğitimine kadar diğer konularda da bir rehberi olmasını isteyen aileler ev öğretmenliği hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Bir ev öğretmeni çocuk hastalıkları ve ilkyardım, çocuk gelişimi ve psikolojisi gibi konularda da eğitimli ve/veya tecrübeli olan bir birey olarak çocuğunuza fiziksel ihtiyaçlarından çok daha fazlasını verecektir.