Tatil Sonrası Okula Adaptasyon İçin 5 Tavsiye

Öğrencilerin yarıyıl tatilinden, yaz tatilinden veya pandemi gibi sebeplerle ev ortamında uzaktan eğitim alma sürecinden sonra okula ve derslere adaptasyon sağlamaları kolay olmayabilir. Okulu sevmeyen, arkadaşlarıyla sorunlar yaşayan, notları düşük olan, yazın dersleriyle, ödevleriyle hiç ilgilenmeyen, derslere odaklanmakta güçlük çeken çocuklar okula uyum sağlamakta daha çok zorlanırlar. Çocuklarına tatil sonrası okula adaptasyon için yardımcı olmak isteyen ebeveynlerin aşağıdaki noktaları dikkate almaları gerekir.

 Tatil Sonrası Okula Uyum İçin Yapılması Gerekenler

  1. Günlük Rutinlerin Yeniden Düzenlenmesi

Okulların açılmasına 1 – 2 hafta kala uyku ve beslenme saatlerinin, oyuna ve dinlenmeye ayrılan zamanın okul saatlerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi faydalı olur. Konuyu çocuğunuzla konuşarak ona kendisiyle ilgili bir konuda fikir söyleme ve sorumluluk alma hakkını tanımanızı tavsiye ederiz. Böylece bu değişikliğe hazırlanması da daha kolay olacaktır.

  1. Ergenlik Dönemindeki Öğrencilere Yaklaşım

Ergenlik çağındaki öğrenciler okula adaptasyon için yapılması gerekenler konusunda ebeveynleriyle çatışmaya girebilirler. Onların itiraz etme ve tepki verme tarzı küçük çocuklarınkinden farklıdır ve yaklaşımın da ona göre olması gerekir. Konuyla ilgili çok fazla yorum yapmak, benzer şeyleri defalarca hatırlatmak ve gereğinden fazla müdahaleci olmak doğru olmaz. Bazı ayarlamalar çocuğun kendisine bırakılmalıdır. Bunların sonucuna göre konu daha sonra tekrar ele alınabilir.

  1. Çalışma Planı ve Ders Tekrarı

Öğrencinin derslerine bir plan çerçevesinde çalışması önemlidir. Ders çalışma sürecinin verimli bir şekilde tamamlanması, bilgilerin daha kalıcı olması için belli aralıklarla konu tekrarları yapılması gerekir.

  1. Dikkat ve Konsantrasyon Sorunları

Birçok öğrencide görülebilen derse odaklanma sorunu tatil sonrasında daha yoğun bir hal alabilir. Bu durumda ebeveynler sorunun kaynağını detaylı bir şekilde araştırmalı ve gereken tedbirleri almalıdırlar.

  1. Her Çocuk Aynı Değildir

Okula ve derslere adapte olmak bazı çocuklar için daha zordur. Okula yeni başlayan çocukların yaşayabileceği okul korkusu ve diğer kaygıları da ayrıca ele almak gerekir. Aileler kendi çocuklarının durumunu başkalarıyla kıyaslama yapmadan, bireysel olarak değerlendirmeli; okula gitme isteksizliği, okulu sevmeme, uyum sağlayamama gibi sorunların nedenlerini araştırmalı ve gereken desteği sağlamalıdırlar.