Ev öğretmenleri

Çalışma hayatı veya başka sebeplerle gün boyunca çocuklarının yanında olamayan anne ve babaların çocuk bakıcısı arayışları artarak devam ediyor. Günümüzde bazı aileler çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanması ve emniyette olmaları dışında okul öncesi veya okul çağındaki eğitimlerine de yardımcı olabilecek bireyler arıyorlar. Bu talebe yönelik hizmetler veren ev öğretmenleri ortalama çocuk bakıcılarına kıyasla artı özellikleri olan kişiler olarak talep görüyor. Bu iş çoğunlukla emekli öğretmenler, pedagojik formasyon eğitimi almış kişiler, üniversite öğrencileri gibi eğitimli bireyler tarafından yapılıyor. Ayrıca bazı danışmanlık firmaları ev öğretmeni olmak isteyen kişilere özel eğitimler de veriyor.

Ev öğretmeni

Ev öğretmeni

Standart bir çocuk bakıcısı genelde çocuğun emniyette, tok ve temiz olmasını ve oyalanmasını dağlarken bir yandan da ailenin ütü, yemek, temizlik gibi işlerini yapıyor. Ev öğretmenliği ise aileye hizmet vermeyi kapsamayan ve tamamen çocuğun eğitilmesine ve gelişmesine yönelik bir meslek dalı. Ev öğretmenleri zaten öğretmenlik yapmış olan veya bu alanda eğitim görmekte olan kişilerle, ilgili kurslara giderek çocuk gelişimi ile ilgili temel bilgileri edinmiş kişilerden oluşuyor. Çocukların zekasını geliştirmek, beceri ve yeteneklerini keşfetmek ve arttırmak, okulda öğrendiklerini pekiştirmek gibi işlevleri olan ev öğretmenlerini birçok aile bu özel nitelikleri sebebiyle tercih ediyor. Bu konuda eğitim almış bir ev öğretmeni çocuklarında dikkat dağınıklığı, zihinsel problemler vb görülen ailelerin en büyük yardımcısı olabiliyor. Birçok aile, çocuklarının fiziksel ihtiyaçlarının giderilmesinden öte, donanımlı bireyler olarak yetişmeleri için de ev öğretmenlerine güveniyor.

Çocukları seven, güler yüzlü, sorumluluk sahibi, konuşma ve davranışlarıyla olumlu örnek teşkil edecek bireyler olan ev öğretmenleri ilk yardım, iş disiplini, çocukluk dönemi hastalıkları, çocuk gelişimi gibi konularda bilinçli ve bilgili olmalarıyla ortalama çocuk bakıcılarından ayrılıyorlar.