10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebekler önceki aylara göre çok daha hareketlidirler. Bu dönemde bebekte kanepeye veya sehpaya tutunup ayağa kalmak, hatta tutunduğu eşyadan destek alarak yürümeye çalışmak gibi davranışlar sıklıkla görülebilir. Git, gel, tut, bak, ver gibi basit komutları zorlanmadan anlayan 10 aylık bebek duyduğu sesleri taklit etmek için çaba gösterir. Basit sözcükleri öğrenip kullanmaya başlar.

Hayatının 10. ayını sürmekte olan bir bebek müzik dinlemekten hoşlanır. Duyduğu melodi eşliğinde vücudunu sağa sola sallayabilir. Gelişmekte olan motor becerilerinin etkisiyle kendi başına oturup kalkabilir, nesneleri parmaklarıyla kavrayıp istediği zaman bırakabilir. Kaşıkla bir şeyler yemeye başlayabilir. Yemeye çalıştığı şeyi üstüne ve çevresine dökecek olsa da buna izin vermek gerekir. Yemek yemeye çalışmak bebeğin el becerilerini geliştirir ve kendine güvenini arttırır.

10 aylık bebek kendi ismini, bildiği kelimeleri ve şarkıları tanıyabilir. Çevresinde olup bitenlere daha net tepkiler verebilir. Bu dönemde zihinsel gelişiminde belirgin farklılıklar başladığından bebekle zaman geçirmek önemlidir. Bol bol konuşmanın, şarkı söylemenin, birlikte oyun oynamanın bu açıdan büyük faydası olur. Detaylı, gösterişli oyuncakların bebek için anlamı yoktur. Tahtadan veya plastikten üretilmiş renkli malzemeler gibi basit şeyler onu eğlendirmek, keyifli zaman geçirmesini sağlamak için yeterli olur. Gelişen el becerileri sayesinde iç içe geçebilen oyuncaklarla oynayabilir.

Hayatının bu döneminde bebek çevresindeki insanların, ebeveynlerinin, bakıcısının günlük hayatta yaptıkları hareketleri dikkatle takip eder ve taklit etmeye çalışır. Kendi duygularını ve isteklerini daha iyi ifade etmeye başlar.

Büyüme hızı bir önceki aydan çok farklı olmayan 10 aylık bebeğin yemeklerine tuz ve baharat eklenmemesi gerekir. Bebek sürekli sıvı kıvamda veya püre halindeki gıdalarla değil, biraz daha pütürlü bir yapısı olanlarla da beslenmelidir. Bunun çene kaslarının gelişmesine de faydası olur. Bebeğe uygun besin takviyelerinin yanında anne sütü de verilmelidir. Bunun mümkün olmaması durumunda bebeğin ek gıdaların yanı sıra 1 yaşına kadar formül mama da tüketmesi gerekir. Bu dönemde bebek mama sandalyesi kullanmaya başlayabilir.

10 Aylık Bebeklerin Boyu ve Ağırlığı

Kız Bebek

Boy: 71 – 71,5 cm

Ağırlık: 9 kg

Erkek Bebek

Boy: 72 – 73 cm

Ağırlık: 9,20 – 9,75 kg

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

1 aylık bebek gelişimi

2 aylık bebek gelişimi

3 aylık bebek gelişimi

4 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebek gelişimi

6 aylık bebek gelişimi

7 aylık bebek gelişimi

8 aylık bebek gelişimi

9 aylık bebek gelişimi