Yürümeye Başlayan Çocuğunuzun Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

Amerikan Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezinin 2016 yılındaki raporu, 1 yaşın altındaki çocukların önde gelen ölüm sebebinin doğuştan gelen anormallikler olduğunu gösteriyor. Aynı rapora göre, 1 ila 4 yaş arasındaki çocukların hayatlarını kaybetmelerine yol açan başlıca etkenlerden birinin ev kazaları olduğu tespit edilmiş. Bu açıdan en büyük risk altında olanlar ise 2 yaş civarındaki çocuklar olduğu görülüyor. Bu yüzden, yürümeye başlayan çocukların güvenliğini sağlamak gerçekten çok önemli.

Yürümeye Başlayan Çocukların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Yürümeye başlayan bir çocuk gidebildiği her yere giderek çevresini keşfetmek istiyor, ancak, keşiflerinin sonucunu önceden tahmin etmesi mümkün değil. 2 yaşlarındaki çocukların çoğu, istediklerini elde etmek için ne gerekiyorsa yapma eğiliminde oluyorlar. Onları doğal bir heyecan arayan korkusuz ve meraklı dağcılar olarak düşünebilirsiniz. Bu da, evdeki kapıları, pencereleri ve rafları daha güvenli hale getirmek ve değerli süs eşyalarını erişilmesi zor yerlere taşımak gerektiği anlamına geliyor.

Konunun uzmanları ebeveynlerin bu konuda neler yapmaları gerektiğine karar vermek için çocuklarının seviyesine inip dünyayı onun bakış açısından görmeyi denemelerini tavsiye ediyorlar. Bir düşünün: Küçük bir çocuk olsaydınız yaşadığınız evde neleri çekici bulur, nelere ulaşmak isterdiniz? Emeklemeyi veya yürümeyi yeni öğrendiyseniz evin nerelerine giderdiniz? Bu şekilde düşünmek çocuğunuzun hangi dolaplara, çekmecelere ve başka alanlara gitmek isteyeceğini, hangilerine ulaşmayı başarabileceğini bulmanıza yardımcı olur. Çocukların hızla büyüdüğünü de unutmayın. Çocuğunuz büyüdükçe bu değerlendirmeyi yeni baştan yapmanız gerekir.

Çocuğunuzu her zaman güvende tutmak için pamuklara saramazsınız. Kaldı ki gelişmesi ve öğrenmesi için çevresini keşfetmesi gereklidir. Yapmanız gereken şey evinizi mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmek ve çocuğunuza kendini tutma becerilerini öğretmektir.

İşte yürümeye başlayan bir çocuğun güvenliği açısından unutulmaması gereken kurallar:

1.Bir çocuğun dün yapamadığı bir şeyi bugün de yapamayacağını sanma hatasına düşmeyin.

2.Çocuğunuzu mutfakta veya banyoda hiçbir zaman yalnız bırakmayın. Bu bölgeler çok tehlikeli olabilir ve mutfakta yemek yapılıyorsa kaza riski daha da büyük olur. Banyo kapısının güvenliğine çok dikkat edin, gerekirse kilitli tutun. Orada bir çocuğa cazip gelecek pek çok şey olabilir.

3.Başka bir eve ziyarete gittiğiniz veya size misafir geldiği zaman özellikle dikkatli olun. Bu şartlarda kolaylıkla dikkatiniz dağılabilir ve kontrolü gevşetebilirsiniz.

Ortamda 1’den fazla 2 yaşlarında çocuk varsa bütün algılarınız açık olmalı. Bu yaşlardaki çocuklar yeteneklerini birleştirme ve tek başına yapabileceklerinden daha fazla sorun çıkarmaya meyillidirler.

4.En kapsamlı koruma tedbirlerinin bile yetişkin gözetiminin yerini tutamayacağını unutmayın. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için en önemli güvenlik yöntemi onları dikkatle gözetim altında tutmaktır.