Yoga Yapmanın Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Yoganın çocuklara faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Yoga yapmak çok uzun bir süre boyunca yetişkinlere özgü bir rahatlama ve gevşeme tekniği olarak görülmüştür fakat günümüzde çocuk yogası konusu da sıklıkla telaffuz ediliyor.

Çocuklara uygun etkinliklerden söz edildiğinde birçok kişinin aklına spor yapmak, dans veya tiyatro kurslarına gitmek gibi şeyler gibi gelir ve bunların hepsi de çocuk sağlığı ve gelişimi için faydalı etkinliklerdir. Ancak bu zamanlarda çocuklar için yoga kursları da açılıyor ve bunun ciddi yararları olduğu görülüyor. Yoga çocukların hayatına bedensel açıdan da, ruhsal açıdan da birçok olumlu katkı yapıyor.

Okul çağındaki çocukların katıldığı popüler faaliyetler aktif bir yaşam sürmek, sosyal beceriler kazanmak açısından son derecede faydalıdır. Ancak, özellikle sportif faaliyetlerdeki yarışma ruhu ve rekabet ortamı her çocuk tarafından sevilmeyebilir. Yogada kazanmak, galip gelmek gibi bir amaç yoktur. Yoga egzersizlerine başlayan bir çocuk, başkalarıyla rekabete girmeden, bütün dikkatini kendi üstünde toplayarak çıkabileceği en iyi seviyeye çıkması için yönlendirilir.

Yoganın Çocuklara Yararları

*Düzenli olarak yoga egzersizleri yapan bir çocuk daha önce yapmadığı bazı fiziksel hareketleri yapabilmeye başlar. Bu, kendi çabaları sonucunda bir şey başarmanın hazzını tatmasına yol açar.

*Küçük yaşlarda düzenli olarak yoga yapmaya başlayan çocuklar ergenlik dönemi ile daha kolay baş ederler.

*Yoga yapan çocuklar konulara daha iyi odaklanmaya başlarlar. Özellikle DEHB sorunu olan bir çocuğunuz varsa yoga yapmayı denemesini sağlamanız tavsiye edilir.

*Esnemeyi gerektiren duruş biçimleri sayesinde vücut koordinasyonu güçlenir, fiziksel dayanıklılığı artar.

*Çocuklardaki davranış problemleri yoga egzersizleri sayesinde azalabilir. Yoga kişinin kaygı ve stres seviyesini düşüren bir etkinliktir. Yoga seansları sırasında öğretilen nefes alma teknikleri sayesinde çocuklar belli bir şekilde soluk alıp vererek stres kontrolü yapmayı öğrenirler. Bu teknikler çocukların nefes alıp verme sürelerinin ve akciğer kapasitelerinin artmasını da sağlar.

*Çocukluk çağından itibaren yoga yapmak kişinin sakin, huzurlu bir şekilde gelişmesine ve kendisi için iyi ve doğru seçebilme kapasitesinin artmasına yardım eder.

*Yoga yapmak hafızayı ve özgüveni güçlendirir.

Çocuk Yogasının Özellikleri

Çocuk yogası, çocuklara uygun bir şekilde planlanır. Egzersizlere çocukların yaş gruplarına uygun oyunlar ve eğlenceler eşliğinde yapılır. Duruşlarda kalma süresi daha kısa tutulur. Kişiye özel veya grup halinde yapılan derslerin süresi ve akışı yine çocuğun veya çocukların yaşına göre ayarlanır.

Bir Çocuk Kaç Yaşında Yoga Yapmaya Başlayabilir?

3 yaşını geçen çocuklar yoga yapmaya başlayabilirler. Çocuğun bunun için istekli olması önemlidir. İstemeyerek, baskı altında yoga yapmak, faydalı olmak bir yana, stres ve yaralanmalar gibi olumsuz durumlara yol açabilir.