İyi Bir Filipinli Bakıcının Çocuğunuza Sağlayacağı 6 Fayda

Gelir düzeyi ortanın üstünde olan birçok ailenin “Filipinli bakıcı arıyorum” ilanları verdiği bir dönem geçiriyoruz birkaç yıldır. Tropikal adalarla dolu olan bu Asya ülkesinin insanları sadece çocuk bakıcısı olarak değil ev işlerine yardımcı eleman olarak da büyük bir talep görüyorlar. Çalışkan, enerjik, nazik ve disiplinli yapıları onların hizmet sektörü için bulunmaz elemanlar olmalarına yol açıyor ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bu sektörde çalıştırılıyorlar. Yazımızda bir Filipinli dadı tarafından bakılmanın çocuklarınıza ne gibi avantajlar sağlayacağından söz edeceğiz.

  1. Çocuğunuz İngilizce Öğrenmeye Başlar

Bu noktanın Filipinlilerin çocuk bakıcılığın işi için rağbet görmelerine yol açan en önemli unsur olduğunu belirtmek isteriz. Okul öncesi çağı çocuklarının henüz bilgiler ve tecrübelerle dolmamış kıvrak beyinleri yabancı dil öğrenmeye çok yatkın oluyor. Bu bizim fikrimiz değil, bir yabancı dil öğrenmeye başlamak için ideal yaşın 3 yaş ile ergenlik çağı arası olduğunu, ilköğretim çağına gelmemiş çocukların bu açıdan özellikle yetenekli olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar mevcut. Çocuklarının en az 1 yabancı dil bilmesinin çok önemli olduğuna inanan pek çok anne baba yabancı dil bilen bakıcı arayışına giriyor ve bunun için çoğu iyi derecede İngilizce bilen Filipinlileri tercih ediyorlar.

  1. Bakıcısı Geceleri de Yakınında Olur

Yoğun bir sosyal hayatı olan, davetler verip davetlere katılan, sıklıkla seyahat eden ailelerin tercihi bir yatılı bakıcı ile çalışmaktır. Ülkemizdeki bakıcı adayları arasında bu şekilde çalışmaya rıza gösterenine pek sık rastlayamazsınız. Ülkemize çoğu zaman çalışıp ailelerine maddi destek vermek amacıyla gelen Filipinli bakıcılar yatılı olarak çalışmaya daha yatkındırlar. Böylece geç saatlere kadar dışarıda kalacağınız veya gece evde kalmayacağınız zamanlarda çocuğunuzu bakıcısına emanet edebilir veya gece saatlerinde bir sorun çıktığında ondan destek alabilirsiniz.

  1. Çocuğunuz Öncelikli Olduğunu Hisseder, Sevgi Ve İlgi Görür

Çocukları sevmeyen birinin bir çocuğa iyi bakması mümkün mü? Filipinli bakıcıların çoğunun sahip olduğu önemli bir özellik çocukları sevmektir. Çocuğunuzun oyun oynamak, ilgi görmek istediği zamanlarda ona bu istediklerini veren bir bakıcısı olmasını istiyorsanız tercihinizi onlardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

  1. Enerjisine Ayak Uydurabilen Bakıcısıyla Keyifli Saatler Geçirir

Biliyorsunuz çocukların içinde dinmez, bitmez bir enerji vardır ve bu enerjiyi dışarı atamamaları kişilik sorunları yaşamalarına veya yeterince hareket etmemekten ötürü kilo almalarına yol açabilir. Çoğu Filipinli bakıcı çevik ve dinamik insanlardır; bakımını üstlendikleri çocukların talep ettikleri fiziksel aktivitelere eşlik eder, onlarla hareketli oyunlar oynamayı severler. Çocukların taleplerini ertelememeye dikkat ederler.

  1. Hem Çocukluğunu Yaşar, Hem Öğrenmesi Gereken Şeyleri Öğrenir

Çocukluk normal şartlar altında hayatın en rahat, en sorumsuz ve kaygısız dönemidir ve her çocuk, çocukluğunu yaşamalıdır. Keşke gerçekten böyle olabilse, değil mi? Çocuğunuz, Filipinli bir bakıcısı olduğu takdirde bir yandan yaşının gerektirdiği, ihtiyaç duyduğu şekilde oynayıp eğlenirken diğer yandan oyunlar, geziler ve sohbetler yoluyla, öğrenmesi gereken şeyleri öğrenir. Bir çocuğun coşup şımarmasının, atlayıp zıplamasının gerekli olduğunu ama günün belirli zamanlarında yaş gurubuna uygun eğitici oyunlar oynamasının, becerilerini ve yeteneklerini geliştirmesinin de önemli olduğunu bilen ve ona göre davranan bir bakıcısı olur.

  1. Nezaket Görür, Nezaket Öğrenir

İnsanın birçok durumda ve ortamda sevilen, saygı gören bir kişi olmasını sağlayan unsurlardan biri olan nezaket birçok Filipinlide kültürlerinin bir özelliği olarak, kendiliğinden mevcuttur. Bunun istisnaları vardır elbette ama saygın bir firmaya başvurarak iyi bir Filipinli bakıcı bulduğunuz zaman çocuğunuz onun nazik, alçakgönüllü ve görgülü davranışlarından etkilenerek büyüyecektir.

Filipinli Bakıcılar Çoğu Zaman Ebeveynleri Memnun Edebiliyorlar

Elbette Filipinli bir bakıcının da kusurları, ayıpları olabilir, zaten pek düşük olmayan ücretini daha da arttırmak isteyebilir, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Öte yandan siz de bazı tutum ve davranışlarınızla onun sizinle çalışmayı bırakmak istemesine sebep olabilirsiniz. Profesyonel insan kaynakları şirketleri ailelere bu gibi durumlarda 2. veya 3. bakıcıyı da temin etme hizmeti verirler. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki bir Filipinliyle çalışan birçok aile, bu süreç şu veya bu sebeple sona erdiğinde çoğu zaman yine Filipinli bir eleman aramaktadır. Bu da, yaşanan bazı sorunlara rağmen genelde aileleri memnun edebildiklerinin göstergesidir.