İlkokul Çağında Sağlıklı Beslenmenin 4 Önemli Faydası

Kuşkusuz sağlıklı beslenmenin önemini biliyor ve kendiniz için buna pek önem vermeseniz bile çocuğunuzun en iyi şekilde beslenmesini istiyorsunuzdur. Bu noktada hemen şunu belirtelim, ilkokul çağında sağlıklı beslenmek gelecek için çok önemli ve bu konuda çocuğunuza mutlaka iyi örnek olmalısınız. Davranışlarınız çocuğunuz için sözleriniz kadar, hatta daha da fazla önemlidir ve ona verdiğiniz tavsiyelerle, ondan istediğiniz şeylerle çelişen davranışlarınız çocuğunuza faydalı alışkanlıklar kazandırmanızı zorlaştırır. Bu sadece sağlıklı beslenme konusunda değil, her konuda geçerlidir. Siz doğru bir rol model olmaya ne kadar özen gösterirseniz çocuğunuz da doğru ve yararlı alışkanlıklar kazanmaya o kadar eğilimli olur. Bakın dengeli beslenmenin ilkokul dönemindeki çocuklar üzerinde ne büyük ve önemli etkileri var:

  1. İyi beslenen çocuklar daha hızlı büyürler.

Çocuğunuzun boy ve kilo itibariyle kendi yaş dönemindeki ortalama ölçülere uygun bir yapıda olmasını istiyorsanız dengeli beslenmesini sağlamalısınız. Bu özelliklerde genetik faktörlerin rolü de büyük tabii. Ailede kısa boylu kişiler çoğunlukta ise sizin çocuğunuz da büyük ihtimalle uzun boylu olmayacaktır, ama iyi beslenirse en azından varabileceği en iyi uzunluğa varabilir. Erken yaşlarda basketbol veya voleybol oynamasını sağlayarak bu konudaki şansını daha da arttırabilirsiniz.

  1. Sağlıklı beslenen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Güçlü bir bünyeye sahip olabilmenin başlıca kuralı vücudun, ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerini, doğru oranlarda olmak üzere almasıdır. Dengeli beslenmeyen çocuklar çocukluk çağlarında da, ilerleyen yıllarda da her türlü hastalığa karşı daha zayıf ve savunmasız olurlar. Protein bu açıdan çok önemli bir besin grubudur, yeterince protein almayan çocuklar hem hastalıklara daha kolay yakalanır, hem de daha uzun sürede iyileşirler. Bu durum okul başarısı üzerinde de ciddi derecede etkilidir. Sıklıkla hastalanmak ve uzun süre hasta kalmak çocuğun okula devamlı olarak gitmesini, derslerini takip etmesini, ödevlerini zamanında yapmasını engeller.

  1. Dengeli ve sağlıklı beslenen çocukların zeka düzeyi daha yüksek olur.

Dünyaya gelen bir çocuğun aç kalmaması bir şekilde sağlanabilir ama o çocuğun sağlıklı, akıllı, enerjik bir yetişkin olması için dengeli beslenme prensiplerine göre beslenmesi gerekir. İnsanın, vücudunun ihtiyacı olan besin maddelerinin bir veya birkaç tanesinden yeterince alamaması beden sağlığını da, ruh sağlığını da, zeka seviyesini de olumsuz etkiler. Çocuğunuzu işlenmiş hazır gıdalardan, hazır meyve sularından ve yoğurtlardan, fast food tarzı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak tutmalısınız. Sağlıklı beslenen çocukların IQ seviyesinin bu şekilde beslenmeyen çocuklardan daha yüksek olduğunu gösteren pek çok bilimsel araştırma olduğunu da hatırlatalım.

  1. Sağlıklı beslenen çocuklar daha mutlu ve pozitif olur.

İyi beslenmenin vücuda sağladığı faydalardan biri de kişinin daha enerjik ve pozitif olmasına yardımcı olmasıdır. Yapay gıdalar ruh halini olumsuz etkilerken sağlıklı, doğal yiyecek ve içecekler çocukların daha neşeli ve mutlu olmasını sağlar.

İlkokul Çağında Sağlıklı Beslenmek Özellikle Önemlidir, Çünkü…

Bu çağları süren çocuklar devamlı bir büyüme ve gelişme halindedirler. İlkokul çağları aynı zamanda çocukların hızlı bir şekilde öğrendiği dönemlerdir ve bu dönemde edinilen olumlu beslenme alışkanlıkları daha çok akılda kalır. Çoğu zaman grup halinde bir arada bulunan öğrenciler birbirlerine bazı hastalıkları kolayca geçirebilirler. İyi beslenen bir çocuk için bu risk daha düşüktür ve hastalansa bile vücudu kendini daha çabuk toparlar. Bazı kanser türlerinin, kalp hastalıklarının ve başka önemli hastalıkların temeli çocukluk çağında atılmaktadır. Çocuğunuzun doğru bir şekilde beslenmesini  sağlayarak yetişkinlik çağlarında da sağlıklı olmasının yolunu açmış olursunuz.