Evi Kışa Hazırlamanın 10 Yolu

Havalar serinlemeye başlayınca evi kışa hazırlamak için bazı şeyler yapmak hayatı kolaylaştırır. Günlük aktivitelerimiz mevsime göre değişkenlik gösterir ve çoğumuz kışın evde daha çok zaman geçiririz. Sonbaharla beraber çocuklar da, yetişkinler de nezle, grip gibi rahatsızlıklara yakalanmaya başlarlar. Evinizi bu gibi değişikliklere uyum sağlayacak şekilde düzenlemek isterseniz aşağıdaki öneriler işinize yarayacaktır.

1.Çok Zaman Geçirdiğiniz Yerleri Aydınlatın

Evin en çok zaman geçirilen yerlerinin aydınlık bir şekilde dekore edilmiş olması kış mevsiminin karanlık, kasvetli görünümünden fazla etkilenmemenizi sağlar. Bunun için büyük paralar harcamanız, ciddi dekorasyon değişiklikleri yapmanız da gerekmez. Duvarların ve tavanın rengi koyuysa daha açık bir renge boyatabilir veya duvar kağıdıyla kaplatabilirsiniz. Kanepe ve koltukların üstüne canlı bir rengi olan örtüler serebilir, duvarlara birkaç aydınlık, neşeli görünümlü tablo asabilirsiniz.

2.Yazlık Kıyafetleri Ortadan Kaldırın

Yazlık giysilerinizi sağlıklı bir şekilde ambalajlayarak evin göz önünde olmayan, çok kullanılmayan bir yerine koyun. Kışlık parçaları bunlardan boşalan yerlere düzenli bir şekilde yerleştirin. İçlerinde kuru temizleyiciye götürülmesi gereken kıyafetler, boyanması gereken ayakkabılar varsa bu işi de hallederek hepsini kullanıma hazır hale getirin.

3.Gereksiz Eşyaları Evden Çıkarın

Yazlık giysilerinizi kaldırırken fazla eskimiş veya pek kullanmadığınız parçalar görebilirsiniz. Salon, mutfak, banyo gibi yerlerde zamanı dolmuş, işe yaramayan küçük eşyalar, bitmiş kozmetik kutuları vb. şeyler olabilir. Evinizi kışa hazırlamak için yapabileceğiniz şeylerden biri de bunlardan kurtulmaktır.

4.Isı Yalıtımına Dikkat

Evin daha iyi ısınması için yapılması gereken şeyler olup olmadığını düşünün.

5.Çiçeklerin Ve Bitkilerin Gücü

Çoğumuz kışın negatif düşünmeye daha yatkın oluruz. Evin uygun yerlerine birkaç çiçek ve bitki yerleştirmenin en azından ev ortamında kendinizi daha pozitif hissetmenize katkısı olabilir. Üşümüş, yorgun, bir şeye kafanız takılmış vaziyette eve gelip salona girdiğiniz zaman masanın üstündeki vazoda gördüğünüz renkli çiçekler herhangi bir sorunu çözmez belki, ama içinizin açılmasına yardımı olur.

6.Kapı Ve Pencereleri Kontrol Edin

Kapı ve pencerelerin rüzgarda uğuldamaması, soğuğu geçirmemesi için yapmanız gereken şeyler olabilir.

7.Kış Temizliği

Detaylı bir temizlik evi yeniler, güzelleştirir ve sonucu itibariyle o evde yaşayanlara keyif verir. Kış temizliği yaparken evdeki fazla eşyaların ve giderilmesi gereken eksiklerin de farkına varırsınız.

8.Isınma Araçlarının Durumunu Gözden Geçirin

Baca temizliği, boru temizliği, kalorifer peteklerinin veya elektrikli ısıtıcıların bakımı gibi işlerin havalar iyice soğumadan önce halledilmesi iyi olur.

9.Kış Mevsimine Özgü Tekstil Ürünleri Kullanın

Evi kışa hazırlamak için yapılabilecek şeylerden biri de dekorasyona peluş, sahte kürk, kadife gibi kışa özgü kumaşlarla hazırlanmış dekoratif örtüler kullanmaktır. Bunları koltuk veya yatak örtüsü olarak ya da zeminde kullanabilirsiniz.

10.Küçük Dokunuşlarla Evinizin Havasını Değiştirin

Havaların bölgeye göre 3, 4 veya 5 ay boyunca şu veya bu derecede soğuk geçeceği kış döneminde evinizin sıcak, insanı sarıp sarmalayan bir havası olmasını sağlamak için dekoratif aksesuarlar, günlük yemek takımları, kahvaltı takımı gibi küçük parçaları yenileyebilirsiniz. Mumlarla hazırlanmış dekoratif aksesuarlara, tütsülere göz atın.