Dışarıda Oynamanın Çocuk Gelişimine 13 Faydası

Günümüzün apartman hayatı, çoğu zaman hayatımızın bahçesi olmayan ve işlek caddeler üzerinde bulunan yapılarda geçmesi çocukların dışarıda oynamasını imkansız hale getiriyor. Ama mutlaka bunun için fırsatlar yaratmalısınız, çünkü dışarıda oynamak çocuklar için o kadar faydalı ki. Çok değil, 1 – 2 kuşak önce bunun için daha fazla imkan vardı ama büyük şansımızın farkında değildik belki de. Şimdi ise doğadan giderek uzaklaşıyoruz, çocukların keyif içinde oynayabileceği sokak aralarının, kapı önlerinin, bahçelerin sayısı eskilere göre çok az. Oysa bahçede, parkta, sokakta oynamak çocuk gelişimi açısından o kadar faydalı ki. Bakın ne gibi faydalar bunlar:

 1. Çocukların oksijen ihtiyacı yetişkinlerinkinden daha fazladır. Açık havada zaman geçirmek ve oynamak ihtiyaç duydukları oksijeni almalarını sağlar.
 2. Gün içinde dışarıda oynayan çocuklar geceleri daha rahat uyurlar.
 3. Bir çocuk ağaçların, çiçeklerin, çimenlerin bulunduğu ortamlarda çokça zaman geçirirse gelecekte doğayı seven ve koruyan biri olması ihtimali yükselir.
 4. Açık havada oynayan çocuklar daha mutlu olur. Enerjilerini boşaltır ve rahatlarlar. Enerjisini dışarı atamayan çocuklarda içe kapanıklık, alınganlık, çekingenlik ve ruhsal sorunlar görülebilir.
 5. Obezite ve kalp hastalığı günümüzün bireylerini tehdit eden önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dışarıda fiziksel aktiviteler yapan çocuklar bu gibi sorunları daha az yaşarlar.
 6. Açık havanın çocuklar üzerindeki faydalı etkilerinden biri de depresyon ve hiperaktivite sorunlarının etkisini azaltmasıdır.
 7. Sıklıkla doğayla haşır neşir olan çocuklar daha seyrek hasta olurlar.
 8. Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan çocukların sosyal ilişki kurma yeteneği de artar. Ayrıca bir grupla beraber ve grubun faydasına hareket etme, sıra bekleme, bir aktiviteyi yönetme veya yönetene uyum sağlama gibi konularda beceri kazanırlar.
 9. Açık havada sıklıkla zaman geçiren çocuklarda görme sorunları daha düşük oranda görülmektedir.
 10. Çocuğunuz iştahsız mı? Açık hava oyunları sayesinde iştahı açılabilir.
 11. Çocuklar çeşitli dış mekanlarda oynadıkları hareketli oyunlar sayesinde çevrelerini, doğayı, dünyayı keşfetme olanağı bulurlar.
 12. Çocuğunuzun vücudunun ve zihninin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız ona mutlaka sokakta oynama olanağı sağlamalısınız. Bu, okul başarısını da olumlu etkiler.
 13. Oyunlar sırasında yapılan koşmak, sıçramak, sürünmek, atlamak, zıplamak, atmak, tutmak gibi hareketler çocuğun vücut sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Sonuç: Her Fırsatta Çocuğunuzun Dışarıda Oynamasını Sağlamalısınız

Bu onun için kapalı ortamda TV izleyip bilgisayarda oynamaktan daha sağlıklı ve faydalı bir zaman geçirme şeklidir. Evinizin önü bunun için müsait olmayabilir ama yakınlardaki bir parka götürebilirsiniz örneğin. Açık havada oynanan oyunların onun sağlığına ve mutluluğuna büyük katkısı olacaktır, bundan emin olun. Dışarıya çıkmaya pek istekli değilse bile onu bunun için motive edin, ona cazip gelecek seçenekler üretin. Onunla beraber doğa gezileri yapın veya böyle gezilere katılmasını sağlayın.