Çocukların yalan söylemesini önlemenin yolları

 1. Örnek olun. Anne babasının yalan söylediğini gören-bilen bir çocuğa dürüstlüğün önemini anlatamazsınız. Çocuğunuza mümkün olan her konuda doğruyu söyleyin ve bunu onun yaşına uygun bir dille yapın.
 2. Aşırı tepki vermeyin. Yalan söyleyen çocuk bu durumda öfkenizden ve cezalandırmanızdan korunmak için yalana devam edebilir.
 3. Çocukların yalan söylemesini önlemek için tutarlı davranmalısınız. Çocuğa doğruyu söylemesi durumunda kızmayacağınızı, ceza vermeyeceğinizi söyleyip doğruyu söylediğinde dediğinizin tersini yaparsanız onda doğruyu söylemenin olumsuz sonuçlara yol açtığı algısını yaratırsınız.
 4. Çocuğunuz yalan söylediği zaman ona teşekkür edecek değilsiniz fakat verdiğiniz tepki duyduğunuz yalanla orantılı olmalı.
 5. Çocuğun özellikle yalan söylediği konular varsa bunları tespit etmek ve onu yalan söylemeye sevk eden durumu ortadan kaldırmaya veya düzeltmeye çalışmak gerekir.
 6. Çocuğunuzun size yalan söylememesini istiyorsanız onunla iyi bir iletişim kurmalısınız, sıkıntılarını ve dertlerini size anlatabilmeli.
 7. Çocuğunuza ‘yalancı’ etiketini yapıştırmayın, onu durmadan bu sıfatla tanımlamayın çünkü bu durumda kendisi de sıfatı sahiplenip benimseyebilir. Onun kişiliğini değil o andaki davranışını yargılamalısınız.
 8. Çocukların yalan söylemesini önlemek için aşırı baskıcı davranmaktan, çok katı kurallar koymaktan kaçınmak gerekiyor. Çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı bazen kurallarla sınırlanmış olan yaşamını daha keyifli ve özgür bir hale getirme isteğinden dolayı yerleşir.
 9. Çocuğunuzu kendinize suç ortağı yapmayın, araç olarak kullanmayın. ‘Bu aramızda kalmalı, baban/annen bunu duymasın’ gibi durumlardan kaçının. Bir yere gitmeyi veya bir şeyi yapmak istemediğinizi varsayalım; bu durumda sağlıklı olan çocuğunuzun yanında onun hasta olduğunu ve yanından ayrılacağınızı söylemeyin.
 10. Çocuğa ödevinin bitip bitmediğini sormak yerine ödevini görmek istediğinizi söyleyin. Bu 2 açıdan işe yarar: Hem ödevini yapıp yapmadığı konusunda doğruyu söylemek durumunda kalır, hem de siz kontrol edeceğiniz için daha özenli davranır.
 11. Çocuğun mütemadiyen başka çocuklarla kıyaslanması doğru değildir.
 12. Çocuğunuzdan yapabileceği şeyleri isteyin. Yalan söylemeye eğilimli olan çocukların bir kısmı çocuğundan çok fazla, çok yüksek beklentileri olan ailelerden çıkıyor.
 13. Yalan söylemek konusunda gerekli gereksiz, çok fazla öğüt vermeyin; bu, çocuğun dikkatinin yalan konusuna odaklanmasına yol açabilir.
 14. Baş edemediğiniz bir durum söz konusuysa bir uzmandan yardım isteyin.