Çocukları sigaradan korumanın yolları

Ülkemizde oldukça yaygın görülen kötü alışkanlıklardan biri de sigara kullanımı. Üstelik Türkiye’de sigara kullanımı ortaokul, hatta ilkokul çağlarından itibaren bile başlayabiliyor. Oysa sigara her yaş grubundan insan için çok zararlı ve er ya da geç ölümcül sonuçlar doğurabilen bir alışkanlık. Bu yönde anne babalar ve devlet eliyle yapılan bilinçlendirme çalışmaları ise ancak belli bir düzeyde başarıya ulaşabiliyor, çünkü çocukları sigaradan korumak için sigaranın zararlarını anlatan eğitimler yeterli olmuyor. Bunun nedeni ise ülkemizde pasif içicilik denilen olgudan en çok etkilenen grubun çocuklar olması. Sigara içilen evlerde ve ortamlarda zaman geçiren çocuklar sigaranın sağlığa zararlı etkilerinden en az onu içenler kadar etkileniyor ve aynı zamanda sigara içmeyi olumlayıcı tutumlar geliştirebiliyorlar.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de sigaraya başlama yaşı bugün 13’ün altında. Elbette bu yaştaki çocukların sigaraya başlamalarının altında günlük hayatın sıkıntılarından çok arkadaşlara ya da anne babaya özenme durumu yatıyor. Bu nedenle lise çağına gelmiş dahi olsalar çocukları sigaradan korumak konusunda kapalı alanlarda onların yanında asla sigara içmemek büyük önem taşıyor. Özenme ya da olumlama durumunun önüne geçmek için bu durumun çocuğun sizi rahatlıkla görebileceği açık alanlara da yayılması tavsiye ediliyor. Unutmayın ki siz sigaranın zararları hakkında çocuğunuzu ne kadar uyarırsanız uyarın, sevdiği ve örnek aldığı sizin gibi bir bireyin elinde sigara görmesi tüm bu uyarıların etkilerini ortadan bir anda kaldırabilir.

Yine yukarıda bahsettiğimiz araştırmaya göre ülkemizde lise çağındaki çocukların yaklaşık %70’i sigarayı en az bir kez denemiş bulunmaktadırlar. Bu veri çocukları sigaradan korumak ve sigara alışkanlığı edinmelerini engellemek için alınan önlemlerin ne derece yetersiz kaldığını gözler önüne sermektedir. Ortaokul ve lise çağındaki çocuklarda arkadaş ortamında bir kişinin dahi sigara alışkanlığının bulunması son derece özendirici bir rol oynamaktadır. Bu nedenle ergenliğini yaşayan çocuğa sert biçimde müdahale etmeden ve onu sıkmadan bu tarz arkadaşlıklardan uzak durmasını ve kendisini korumasını öğütlemek son derece önemlidir. Böyle bir durumda gerekirse sigara kullanan çocuğun ailesi durumdan haberdar edilerek hep birlikte daha etkili önlemler almak konusunda yardımlaşılabilir.