Çocuklarda yabancı dil öğrenimi

Günümüzde hem devlet okullarının, hem de özel okulların büyük bir kısmı henüz başlangıç aşamasında çocuklara dil eğitimi vermeye başlıyor. Eğitim hayatının erken döneminde başlayan bu dersler dil öğrenimi için son derece önemli olsa da ilköğretimin başladığı yaşlar aslında çocuklarda yabancı dil gelişimi için biraz geç. Herhangi bir yabancı dilin ileride ana dil seviyesinde kavranıp anlaşılması ve konuşulabilmesi için 0-6 yaş arası dönem son derece kritik. Doğumundan itibaren yaşına uygun aktivitelerle beslenen çocuklarda dil öğrenimi çok daha kolay bir süreç haline geliyor.

Tahmin edeceğiniz üzere okul öncesinde dil eğitimi masaya oturup çalışılan derslerden çok oyun ve eğlenme süreciyle ilişkili. Çocukların 3 yaşından itibaren İngilizce’yi veya herhangi bir yabancı dili hayatlarının, oyun alanlarının ve sosyal ortamlarının bir parçası olarak görmeleri bu dili bilinçsiz olarak beyinlerinin ana dille ilgilenen bölgesine kodlamalarına neden oluyor. Anne babanın günün belli saatlerinde ya da oyunlar sırasında çocukla yabancı dilde konuşmaları, nesnelerin yabancı dildeki isimlerinin düzenli olarak tekrar edilmesi, yabancı dilde şarkılar dinlenmesi ve izlenen eğitici programlar çocuklara yabancı dil öğretmek konusunda uygulanabilecek en etkili yöntemler. Okul çağına henüz gelmemiş çocukların yabancı dilleri gramer açısından tam olarak kavramaları, tıpkı Türkçe’de olduğu gibi, pek de kolay değil. Bu nedenle bu dönemde önemli olan şey çocuğun yabancı dilde anlamlı ve kural açısından kusursuz cümleler kurmasından çok kelime bilgisini geliştirmesi, basit fiilleri kavramaya başlaması ve öğrendiklerini bir araya getirerek kendini ifade etmeye çalışması.

Küçük çocuklar yabancı dil öğrenirken bunu bilinçli olarak yapmıyorlar. Bu kulağa kötü bir şeymiş gibi gelse de aslında onların maruz kaldıkları yabancı dili hayatlarının normal akışı içinde, yani tıpkı ana dilleri gibi algılamaları anlamına geliyor. Çocuklarda yabancı dil öğreniminin anahtarı da aslında tam olarak bu; öğrenilecek dille sık sık ve düzenli olarak ilişki içine girmek. İnternetin inanılmaz ölçülerde yaygınlaştığı günümüzde belli yaş gruplarına uygun yabancı dil öğrenme materyallerine ulaşmak son derece kolay. Siz de bu fırsattan faydalanarak yabancı dilde çocuğunuzun yaş grubuna uygun videolar ve eğitici oyunlar bulabilirsiniz. Yazılı materyalle çalışmak küçük çocuklar için bir parça sıkıcı ve caydırıcı olabileceğinden kelime tekrarı ve kimi oyunlar gibi durumlar haricinde test, çalışma kağıdı gibi kaynaklardan yararlanmayı ilköğretime başlama dönemine saklamanızı tavsiye ederiz.

Çevrede yabancı dil konuşan ya da öğrenmeye çalışan tek kişi olmak çocuklarda yabancı dil gelişimi açısından olumlu bir durum değildir. Eğer çevrenizde sizin gibi çocuklarına belli bir dil öğretmeye çalışan aileler varsa mutlaka onlarla birlikte ev içinde ve dışında çeşitli aktiviteler düzenlemelisiniz. Bu aktivitelerde çocuklara öğrendikleri kelimelerle ilgili oyunlar oynatabilir, birlikte şarkılar söyleyebilir ya da önceden kararlaştırılan bir filmi hep birlikte izleyebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta küçük yaştaki çocukların yabancı dil seviyesi konusunda rekabete girmelerinin önüne geçmektir. Bu nedenle çocukların öğrendiklerini birbirlerine gösterirken bir yarış havasına girip birbirlerini geçmeye çalışmalarını engellemek ve etkinliğin oyun havasından uzaklaşmasının önüne geçmek sizin görevinizdir.