Çocuklarda Okul Stresi İle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Okuldaki çalışma, ev ödevleri, çözülmesi gereken testler ve sınav kaygısı, oku sonrası etkinlikler ve akran zorbalığı okul çağındaki çocukların strese girmesine sebep olur. Anne – babaların çocuklarda okul stresi ile başa çıkmak için bazı şeylere dikkat etmeleri ve bilinçli davranmaları gerekir.

Stres altındaki çocukların ruh hallerinde ve davranışlarında bazı değişiklikler olur. Örneğin daha sinirli davranmaya veya daha sık ağlamaya başlarlar. Yaptıkları aktivitelerden uzaklaşır veya kendi kendilerine konuşurken olumsuz cümleler kurarlar. Uyku ve iştah durumlarında değişiklikler olabilir. Baş veya karın ağrısından yakınabilirler. Okula hazırlanmakta zorlanma, hatta bazen okula gitmeyi reddetme durumu bile görülebilir. Çocuğunuzu sürekli olarak gözlemeli ve bu gibi olumsuzluk hallerinde zaman kaybetmeden gerekenleri yapmaya başlamalısınız.

Çocuklarda Okul Stresi İle Baş Etmenin Yolları

1.Kaosu Durdurun

Aceleci bir çocuk hiçbir zaman sakin bir çocuk olamaz. Karmaşa ve koşuşturma içinde başlayan bir gün, ilerleyen saatlerde de yorucu olabilir. Bu yüzden, çocuğunuza hazırlanması için yeterince zaman bırakın ve ihtiyaç duyacağı her şeyin hazır olduğundan emin olun.

2.Yeterince Uyuyor Mu?

Yeterince uyuyan çocukların daha az huzursuz olmaları ve okul stresiyle başa çıkmadan daha başarılı olmaları muhtemeldir.

3.Gevşeme Pratikleri

Derin nefes alma egzersizleri, pozitif düşünme ve kasları gevşeten hareketler çocuklar üzerinde de işe yarar. Çocuğunuzun günlük rutinine böyle faydalı bir alışkanlık eklemeyi deneyin.

4.Çocuğunuzla İletişim Kurun

Çocuğunuzun stres altında olduğundan veya zorbalığa uğradığından kuşkulanıyorsanız gününün nasıl geçtiğini, bir sorun yaşayıp yaşamadığını sorarak iletişim hatlarını açın. Büyük çocuklar genellikle kendilerine ne yapacağının söylenmesinden hoşlanmazlar. Fakat sorunlarına kendi başlarına bir çözüm bulmaları için yardımcı olabilirsiniz.

5.Örnek Olun

Siz kendi stresiyle başa çıkabilen biri değilseniz çocuğunuz da bunu öğrenemez. İşte zor bir gün geçirdiğinizde bunu ona anlatarak keyfini kaçırmak istemezsiniz. Ama sorunu nasıl hallettiğinizi, olaya olumlu ve sakin bir şekilde bakmayı nasıl başardığınızı uygun bir dille aktarabilirsiniz.

6.Fazla Miktarda Ekstra Faaliyet Bir Sorun Olabilir

Her zaman bir şeylerle meşgul, her zaman yoğun olmanın mutluluk vereceği fikri size tanıdık geliyor mu? Günümüzün insanlarının çoğunda böyle bir eğilim mevcuttur. Ancak, her saniye bir şeylerle meşgul olmak yaşamın zorluklarıyla başa çıkmak için sağlıklı bir yol değildir. İnsanların herhangi bir etkinlik içinde bulunmadan, sükunet ve huzur içinde dinlenmeye de ihtiyaçları vardır.

Çok fazla okul sonrası aktivitesi, ev ödevleri için daha az zaman kalmasına yol açabilir. Bu konuda düşünün ve gerekli görüyorsanız bazılarını ortadan kaldırın. Aile olarak stres atmanızı ve bağlantı kurmanızı sağlayacak farklı yollar düşünün.

7.Ödevleri Veya Öğretmenleri Hakkında Olumsuz Konuşmayın

Okuldan çok fazla ev ödevi verildiğini veya öğretmeninin ya da yönetimin bazı konularda hatalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat hiçbir zaman çocuğunuzun yanında ödevleri veya öğretmenleri ile ilgili olumsuz cümleler kurmayın. Bu, onun kuşku ve korku duymasına yol açabilir. Böyle bir sorununuz varsa ilgili yetişkinlerle bağlantı kurmayı tercih edin.

8.Okul Personeli Ve Diğer Velilerle Bağlantı Kurun

Okuldaki görevlilerle ve başka çocukların velileriyle iletişim halinde olun, çocuğunuzun durumuyla ilgili gözlemleri hakkında konuşun. Başkalarının fikirleri ve tespitleri ufkunuzu açar ve gözden kaçırdığınız şeyleri fark etmenize yardımcı olabilir.

9.Teknoloji Kullanımına Sınır Koyun

Çocuklarda okul stresi ile baş edebilmenin yollarından biri de çeşitli sebeplerle strese yol açabilen teknolojik aletlerin kullanımını makul düzeyde tutmaktır. Bunun yerine, aile olarak yapabileceğiniz eğlenceli, eğitici etkinlikler planlayın.

10.Yardım Alın

Okulla ilgili sorunlar çocuğunuzun günlük işlevlerini etkiliyor, olumsuz ruh halleri ve davranışlara yol açıyorsa zaman kaybetmeden bir uzmanla görüşerek yardım isteyin.