Çocuklarda idrar kaçırma

Gece veya gündüz saatlerinde yaşanan idrarla ilgili problemler pek çok çocukta görülmekte, çocuğu huzursuz ve rahatsız ettiği gibi anne babanın yaşam kalitesini de düşürmektedir. Çocuklarda idrar kaçırma sorunuyla ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli nokta; bu sorunun hiçbir şekilde altına kaçıran çocuğun suçu olmadığıdır. İdrarını tutamama problemi yaşayan çocuklara kesinlikle kızılmamalı, anlayışlı davranılarak bilimsel çözüm yolları aranmalıdır.

İdrar kaçırmayla ilgili problemler 2-4 yaş grubundaki çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Rahatsızlığın görünme oranı yaş grubu büyüdükçe azalmakta ve erkek çocuklarında çiş kaçırma sorunu kız çocuklarından daha yüksek oranda görülmektedir.

Çocuklarda idrarını tutamamanın en sık görüldüğü zaman aralığı gece saatleridir. Bu saatlerde yaşanan çocuklarda idrar kaçırma probleminin nedenleri arasında ise idrar torbasının küçüklüğü, uykunun aşırı derin olması ya da çocuğun idrar torbasının doluluğunu hissedememesi yer almaktadır. Ayrıca ebeveynlerden birinde ya da her ikisinde birden çocuk yaşta idrar kaçırmanın görülmüş olması da çocuğun bu rahatsızlığa olan yatkınlığını önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu tarz altına kaçırma durumlarının nedenleri genellikle fizyolojik olup çocuğun psikolojisi ya da tembelliği sorgulanmadan fiziksel taramalar için hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Eğer doğumundan bu yana idrar kaçırmayla ilgili bir problemi olmayan çocuk belli bir dönemde tekrarlayan biçimde idrarını tutamamaya başlamışsa bu sorunun altında psikolojik sebepler aramakta yarar vardır. Özellikle idrar kaçırma gündüz saatlerinde de yaşanabiliyorsa çocukta yoğun korku veya endişe tarzı psikolojik sorunlar olması ihtimali vardır. Bu nedenle aniden ortaya çıkan idrar kaçırmanın nedenleri konusunda çocuk hastalıkları uzmanlarının yanı sıra çocuk psikiyatristlerine de danışmakta fayda vardır.

Eğer çocukta ciddi bir altını ıslatma problemi varsa çözüm için yapılacak en önemli şey doktora görünmenin geciktirilmemesidir. Sorunun kısa süreli olarak ortadan kalkması gibi sebeplerle tıbbi yardım arayışının gecikmesi sonucu idrar kaçırma kronik bir hal alıp çocuğun ileride de ciddi problemler yaşamasına neden olabilir. Etkili ve kalıcı bir tedavi için çocuk sorun görülmeye başlanır başlanmaz, en geç 6 yaşına kadar bir doktora gösterilmelidir. Doktora gidilene kadar ise biraz özveride bulunup çocuğu genelde altına kaçırdığı saatlerde uyandırarak tuvalete götürmek, yatağa girmeden 1-2 önce sıvı alımını kısıtlamak ve yatmada önce mutlaka tuvalete gitmesini sağlamak gibi önlemler alınabilir.

Çocuk altını ıslatıyorsa nasıl müdahale edilir?’ konulu yazımız da bu konuda size yol gösterici olabilir.