Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı oluşturmanın yolları

 

 1. Çocuklara diş fırçalama eğitimi vermeye başlamak için uygun zaman arka dişlerin çıkmış olduğu zamandır; yani 2.5-3 yaş arası.
 2. Okul öncesi çağında olan çocuklara bir teknik öğretmek için çok uğraşmayın; bu çok zordur. Esas olan çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı oluşmasıdır; okul öncesinde bu kadarıyla yetinebilirsiniz.
 3. Okul çağına gelmemiş çocuklar dişlerin ara yüzleriyle çiğneyici yüzeylerini gerektiği şekilde temizleyemezler. Yaptıkları diş fırçalama işlemi yüzeysel olur, ancak göze görünen veya kolay erişilen kısımları fırçalarlar. Bu yüzden yaptıkları işi kontrol edin.
 4. Seçtiğiniz diş fırçası çocuğun ağız yapısına ve büyüklüğüne uymalı; yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Sert fırçalar çocuğunuzun dişlerini aşındırır. Bu konu önemlidir; dişleri acırsa veya kanarsa çocuk diş fırçalamaktan soğuyabilir.
 5. Çocuğun kullandığı diş fırçasını periyodik aralıklarla değiştirin, ideal süre 6 ayda birdir.
 6. Çocuğunuzu diş fırçalamanın faydaları konusunda bilgilendirin. Onu böylece hem daha sağlıklı hem daha güzel olacağı konusunda heveslendirin. Ki dişlerini düzenli olarak fırçalarsa bu böyle olacaktır; çocuk hem ağız ve diş sağlığı bakımından iyi durumda olacak, hem de bakımlı dişleriyle daha hoş görünecektir.
 7. Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı oluşturmak her zaman kolay olmaz ama bunun sonuçları gösterdiğiniz sabra değecektir. Hoş görülü olun, olayı oyun haline getirecek bir şeyler yapın, onunla beraber siz de dişlerinizi fırçalayın. Çocuklar anne babalarını taklit etmeye eğilimlidir; örnek olun.
 8. Çocuğunuz için florürlü diş macunu çeşitlerini tercih edin ve aşağı yukarı bir nohut büyüklüğünde macun kullanmasını sağlayın.
 9. Çocuğunuza sevdiği renklerde değişik fırçalar alın. Dişlerini sabahları kahvaltı ettikten sonra ve gece yatmadan önce 2 kere, 3’er dakikalık seanslar halinde fırçalaması gerekiyor. Sabah ve akşam için farklı fırçalar kullandırabilirsiniz, ona sevdiği karakterlerin resimleriyle süslenmiş macunlar ve fırçalar alabilirsiniz. Bunlar çocuğu diş fırçalamaya teşvik eder.
 10. Bu konuyla ilgili çocuğa uygun masal, hikaye vb. bulursanız okuyun; film bulursanız izletin.
 11. Dişi olan oyuncaklarının dişlerini fırçalatın; böylece kafasında herkesin dişlerini fırçalaması gerektiğine dair bir kanı oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 12. Çocuğunuz 7-8 yaşına gelene kadar bu konuda ona yardımcı olun.