Çocuklara yemeği sevdirmenin yolları

 1. Çocukların çoğu sebzelere pek yüz vermez, köfteyi ve köfteli sandviçleri severler. Çocuklara sebze yedirmek için köfte yaptığınız kıymaya ince kıyılmış ıspanak, közlenmiş patlıcan, bezelye veya rendelenmiş kabak ekleme yolunu deneyebilirsiniz. Çorbaların içine püre haline getirmiş sebze eklemek de çözüm olabilir.
 2. Çocuğunuza sebze yemenin faydaları konusunda bir şeyler okumanın yararı olabilir.
 3. Yeşil krep yapmayı denediniz mi? Çocuklara yemeği sevdirmek için yapılabilecek şeylerden biri sebzeleri zevkle tükettikleri şeylerin içine karıştırmaktır. Krep hamuruna kıyılmış maydonoz, ıspanak vb. ekleyerek veya sebzeli omlet hazırlayarak şansınızı deneyin.
 4. Yemek seçen yetişkinlerin yemek seçen çocuklar karşısında fazla bir şansı olmayacaktır. Kendinizi zorlamanız gerekse bile bu konuda kötü örnek olmayın.
 5. Çocukların çoğu soslu makarnaları da sever. Kıymalı makarnanın kıymasına domatesle beraber birkaç dal da ince kıyılmış ıspanak katabilirsiniz.
 6. Sebze yemeklerini yeteri kadar pişirin, gereğinden az veya fazla değil. Sebzeleri fazla pişirmek onların besin değerini düşürür, evet. Fakat az piştiğinde de yeterince yumuşamayan, diri kalan sebzeler bazı çocuklara itici gelebilir.
 7. Bazı sebzeleri haşlayıp salatalara katın; brokoli, karnabahar, havuç gibi. Bazı çocuklara yemeği sevdirmek gerçekten kolay değildir. Bu taktiklerle hiç değilse bünyelerine yararlı gıda maddeleri de girdiğinden emin olacaksınız.
 8. Çocuğunuz et yemeyi sevmiyorsa bu konuda yapabileceğiniz şeylerden biri makarna için sos veya börek içi hazırlarken etli soslar hazırlamak. Bu durumda çocuğun etin yoğun tadını ve kokusunu almaması gerekiyor tabii; bunu sağlamak için eti bolca domatesle, taze veya kuru otlarla çeşnilendirmelisiniz.
 9. Etin zor çiğnenmesi çocuğu yorabilir ve sıkabilir, ona vereceğiniz et yumuşak olmalı.
 10. Çocuğun önüne yiyebileceği kadar yemek koyun. Başkalarına çocuğunuzun duyabileceği bir şekilde ‘şunu-şunu yemez’ demeyin. Abur cubur tüketimine kesinlikle sınır koyun, ‘karnı doysun da nasıl doyursa doysun’ şeklinde pes etmeyin. Yemek vaktine 2 saat kaldığında ıvır zıvır bir şeyler yiyip doymasına izin vermeyin.
 11. Çocuğa yemeği sevdirmek, iştahının artmasını sağlamak istiyorsanız bazı davranışlarınızı gözden geçirin. Örneğin çok ısrarcı davranıyorsanız bundan vazgeçin, bu durumda çocuk yemeği sırf ilgi çekmek için reddedebilir. Elinizde bir yemek tabağıyla yalvararak onun arkasından dolaşmayın. Yemek istemiyorsa aşırı ısrarcı olmayın ve az sonra acıktığında abur cubur şeyler yemesine izin vermeyin. Korkmayın, bir öğün yememek kimseyi öldürmez.
 12. Çocuklara sunulan etler iyice temizlenmiş olmalı, zira çoğu etin sinir ve yağ kısmından hoşlanmaz.
 13. Çocuğunuza sağlıklı beslenmenin; et, sebze ve meyve yemenin önemini anlatın. Fakat iyi beslenmediği takdirde olacakları anlatırken çok abartmayın.
 14. Çocuğunuz sade et yemeyi sevmiyorsa sebze ve baklagilleri etli olarak pişirme yoluna gidin.
 15. Çocuklara yemeği sevdirmek için onların zevklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Sözgelişi koyun eti nispeten daha çok kokar ve bu çocuğunuza itici geliyor olabilir. Dana ve kuzu etlerini de deneyin.
 16. Eti sevdirmek için dikkat edeceğiniz noktalardan biri de yenmesini kolaylaştırmak. Çocuklara eti bütün halinde değil küçük parçalara bölünmüş olarak servis edin.
 17. Piyasada çocuklara servis edilen yiyecek ve içeceklerin koyulabileceği albenili bardaklar, tabaklar var; bunlardan faydalanın. Çocuğa sunduğunuz yemekleri de onun ilgisini çekecek şekilde süsleyebilirsiniz. İyi bir sunum yeme isteğini arttırabilir.
 18. Sütlü tatlılar süt içmeyi sevmeyen çocuklar için iyi bir alternatiftir. Kırmızı et tüketmeyen çocuklar için de yumurta sarısını deneyin, o da aynı proteini içerir.
 19. Süt sevmeyen çocuklar için yapabileceğiniz şeylerden biri sütünü nasıl içmek istediğini anlamaya çalışmaktır. Sütün sıcaklığı çocuğun antipatisinde etken olabilir. Sade süt içmemekte ısrarlı olan çocukların sütüne kakao, bal, çikolatalı karışımlar veya sevdiği bir meyvenin püresini eklemeyi deneyebilirsiniz. Çeşitli müsliler de sütün besin değerini arttırmak ve farklı sunumlarla ilgi uyandırmak için iyi bir alternatiftir.