Çocuklara Uyku Alışkanlığı Kazandırmanın 12 Yolu

Çocuğunun yatıp kalkma saatlerinin düzenli olması, gece boyunca kesiksiz ve rahat ve toplamda yeteri kadar uyuması bir annenin en büyük arzularından biridir. Çocuğa uyku alışkanlığı kazandırmak için bazı şeylere dikkat etmek, bazı tutumlardan da uzak durmak gerekir. İşte bu açıdan işinize yarayacağını düşündüğümüz 12 önemli nokta:

1.Yatmadan önce yaşına uygun aktiviteler yaptırın. Küçük bir bebek söz konusu ise masaj veya basit jimnastik hareketleri yaptırabilirsiniz. Çocuklarla da hareketli oyunlar oynanabilir.

2.Bazı çocuklar sevdikleri bir oyuncağı yanlarına alınca daha rahat uyurlar, buna izin verebilirsiniz. Ama oyuncağın sağlıklı, çocuğa zarar vermeyecek bir ürün olmasına dikkat edin.

3.Çocuğunuzu yatağa yatırdıktan sonra ona gevşemesi, dikkatini vermesi için belli bir süre tanımalısınız. Bu süre aşağı yukarı yarım saat kalabilir. Çabucak yalnız bırakırsanız arkanızdan yataktan fırlayıp yanına gelmenizi isteyebilir.

4.Çocukların rahatça ve sorun çıkarmadan uyuması için yatmadan önce beslenme, temizlik, oyun gibi ihtiyaçlarının giderilmiş olması gerekir.

5.Çocuklar uyku alanlarının kendi yatakları olduğunu anlamalıdırlar. Bunu sağlamak için gayret ederken sabırlı olun.

6.Çocuğunuzu yatırdınız, onunla sohbet ediyorsunuz veya masal okuyorsunuz. Yanından ayrılmadan az önce durumu ona bildirin. “Biraz daha konuşuruz / 2 sayfa daha okuruz, ondan sonra ışıkları kapatırız” diyebilirsiniz örneğin.

7.Çocuğa uyuması için bütünüyle karanlık ve sessiz bir ortam ayarlamaya çalışmayın. Hafif seslere çok duyarlı olmamak, bunlara rağmen uyuyabilmek çocuklarda sağlıklı uyku alışkanlığı oluşması açısından önemlidir. Çocuğunuzun evin içindeki olağan sesleri duyarak veya açtığınız hafif bir sesli bir müziği dinleyerek uyumasını sağlamanızda fayda var.

8. Çocukların her akşam aynı saatlerde yatmasını sağlamak önemlidir. Bunu yüzde 100 oranında gerçekleştirmek mümkün olmayabilir ama olabildiğince böyle olmasına çalışın.

9.Çocuğun uyuyacağı ortam çok soğuk veya çok sıcak olmamalı.

10.Uyku kıyafetleri de önemlidir. Çocuğu çok sıcak tutacak kalın kıyafetler değil sağlıklı kumaşlardan yapılmış ve ortam sıcaklığına uygun kalınlıkta giysiler giydirin.

11.Çocukların hayal güçleri ileri seviyededir, bunu kullanabilirsiniz, faydası olacaktır. Çocuğunuzu uykuya rahatça dalmasını sağlayacak şeyleri hayal etmeye teşvik edin.

12.Zorla uyutma çabaları çoğunlukla ters teper. Tutarlı ve sabırlı davranarak sizin çocuğunuz için en uygun olan yöntemleri bulabilirsiniz.