Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin 6 Yolu

Çocuklara para biriktirmeyi öğretmek doğal olarak ebeveynlerin sorumluluğudur. Anne babalar, gerek parayı tüketmek ve biriktirmek konusundaki tutum ve davranışlarıyla, gerekse bazı taktikleri uygulayarak çocuklarını bu konuda doğru bir şekilde eğitebilirler.

Bir çocuğa para biriktirmeyi öğretmek söz konusu olduğunda kuşkusuz çocuğun yaşını ve gelişim durumunu da dikkate almak gerekir. Çocuğunuzun uyguladığınız yöntemleri, verdiğiniz örnekleri anladığından, beklediğiniz şeyleri hemen değilse de çok zaman geçmeden yapabileceğinden emin olmalısınız.

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin Yolları

Bir Hedef Belirlemesi İçin Yol Gösterin

Çocuğunuzun harçlığının bir kısmını bir kenara koymaya heveslenmesini sağlayacak bir hedef belirlemesine yardım edin. Onu çok istediği bir oyuncağı veya tişörtü almak için para biriktirmeye teşvik edin. Anneler veya Babalar günü için belli bir miktarda para biriktirebilirse güzel bir hediye alabilmesi için katkı yapacağınızı söyleyin. İstediği bir şeye ulaşmak söz konusu olunca para biriktirmek konusunda daha hevesli olacaktır.

Kumbara Alın

Çocuklara kumbara almak klasik ve işe yarayan bir taktiktir. Kumbaranın ağırlaştığını, içine attığı küçük miktardaki paraların zamanla daha büyük bir meblağa dönüştüğünü görmek çocuğu teşvik eder, keyif ve gurur verir.

Ekonomi ve Alışveriş Temalı Oyunlar Oynayın

Piyasada çocukların finansal kavramlarla tanışmasını, parayı yönetmek ve tasarruf etmek hakkında fikir edinmesini sağlayacak masa oyunları bulabilirsiniz. Evde mağaza işletmek türünden oyunlar oynamak da faydalı olur.

Mali Durumunuz Hakkında Bilgi Verin

Çocuklara para biriktirmeyi öğretmek için yapılması gereken şeylerden biri de ailenin mali durumu, sınırları ve parayı idare etme politikası hakkında bilgi vermektir. Çocuğunuza neler için, ne kadar bütçe ayırdığınızı, ayın veya yılın hangi dönemlerinde veya hangi durumlarda daha dikkatle para harcadığınızı anlatın. Tatile çıkmak veya yeni bir televizyon almak için özellikle tasarruflu davranmanız gerekiyorsa bunu bilmesini sağlayın. Harçlık veriyorsanız zam alacağınız ve bunu harçlığına yansıtacağınız zamanları söyleyin; böylece kendi bütçesini planlayabilir.

Alışveriş Sırasında Bilgi Verin, Fikir Sorun

Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkın ve bir şeyler alırken onunla yaşına uygun bir şekilde etkileşim kurun. Bu sırada harcayabileceğiniz belirli bir tutar olduğunu ve bu tutarla en doğru seçimleri yapmanın önemini anlamasını sağlayın. Çok pahalı bir ürün yerine biraz daha ucuz bir alternatifini tercih ettiğiniz zaman bunu açıklayın. Evde mevcut olan veya o sırada ihtiyaç duymadığınız şeyleri almadığınızı anlatın. Onun da bir şeyler seçmesini isteyin ve seçimini onaylamanızın veya onaylamamanızın sebebini söyleyin.

Harçlığıyla Geçinmesini İsteyin ve Bu Konuda Yardımcı Olun

Harçlık alabilecek yaştaki çocukların bu harçlığı nasıl yöneteceklerini de öğrenmeleri gerekir. Çocuğunuza önce günlük olarak harçlık verme, bunu idare etmeyi öğrenmesinden sonra da süreci haftalığa, sonra da aylığa çevirme yoluna gidebilirsiniz. Harçlığıyla yapmasını istediğiniz şeylerin makul şeyler olduğundan emin olun. Harçlığını zamanından önce tüketirse, zorunlu durumlar dışında tekrar para vermeyin. Bu onu biraz zorlayabilir ama bir dahaki sefere harcamalarında daha dikkatli olmayı öğrenmesine yardım eder.