Çocuklara Okulu Sevdirmenin 8 Etkili Yolu

Bir çocuğun okulu sevmemesi, okula gitmek istememesi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Özellikle okula yeni başlayan çocuklar bu konuda zorluk yaşayabilirler. Çünkü o zamana kadar ev ortamının rahatlığı ve güvenliği içinde yaşarken şimdi yeni bir disipline alışmak, farklı yapılardaki çocuklarla sosyal ilişkiler kurmak söz konusudur. Çocuklara okulu sevdirmek için bilinçli ve sabırlı davranmak gerekir. Aşağıdaki tavsiyeler size çocuklara okulu sevdirmenin yolları hakkında fikir verecektir.

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

1.Tedirgin Görünmeyin

Çocuğunuz okula yeni başlıyorsa siz de onun kadar, hatta bazen daha fazla endişeli olabilirsiniz. Fakat kuşkulu ve olumsuz ruh halinizi kesinlikle çocuğunuza yansıtmamalısınız. Rahat olmasanız bile rahat görünün. Çocuklar ebeveynlerinin ruh halini sezerler. Aksine ona cesaret vermeli, güvendiğinizi söylemelisiniz.

2.Evden Çıkmadan Önce

Okula gitmek üzere evden çıkmasından önceki saatleri özenle planlayın. Uykusunu almış, yeterince dinlenmiş olduğundan emin olun. Evden telaş içinde, azar işiterek çıkmak okulda geçireceği zamanı olumsuz etkiler.

3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın

Okula yeni başlayan çocuklar ayrılık korkusu sorunu yaşayabilirler. Çocuğunuza bu konuda güven verin. Haftanın belli günlerinde, günün belli bir süresini okulda geçireceğini ve sonra eve geleceğini anlatın. Anlayışlı ve kararlı bir tutum sergileyin. Korkusunu anladığınızı ama bunun kısa sürede geçeceğini bildiğinizi ifade edin. Okula gitmeyebileceğini umut etmesine izin vermeyin.

4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın

Çocuklara okulu sevdirmek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de başka çocuklarla kıyaslamaktan kaçınmaktır. Çocuğunuz da okul korkusu varsa onu rahat hareket eden bir çocukla kıyaslamayın. Ağlıyorsa ağlamayan bir çocukla karşılaştırmayın, onu üstün gösteren cümleler kurmayın. Okulla ilgili kaygıları olan tek çocuk sizinki olamaz, değil mi? Ona çekinmesinin normal olduğunu ama zaman içinde okula alışacağını ve korkularını gülerek hatırlayacağını söyleyin.

5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin

Okul hayatı hakkındaki duygu ve düşüncelerini, gününün nasıl geçtiğini sorun ama çok fazla sorgulamayın. Yeni başlayanlar için okul çok farklı bir tecrübedir ve çocuklar bu sürece adapte olma gayreti içindedirler. Bu süreçte çocuğunuzun iç dünyasında büyük bir değişim gerçekleşmektedir. Sorgulandığını hissederse rahatsız olabilir. Bu yüzden; anlatmak istediği kadarıyla yetinin, daha fazlası için ısrar etmeyin. Aklınızda sorular varsa öğretmeniyle görüşebilirsiniz.

6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın

Çocuğunuzun size anlattığı kaygı ve korkularını, yaşadığı olumsuzlukları arkadaşlarının ve öğretmeninin yanında dile getirmekten kaçının. Bunları onun duymayacağından emin olduğunuz zaman kendi arkadaşlarınızla paylaşabilir, fikir alış verişi yapabilirsiniz ama okuldan korktuğunu, evden çıkmadan önce ağladığını veya belli bir şeyi bir türlü kavrayamadığını kendisi yanınızda iken akranlarına veya öğretmenlerine anlatırsanız onuru zedelenir. Ayrıca size güvenip bir şeyler anlatmaktan da vazgeçebilir.

7.Okula Gitmenin, Eğitim Görmenin Avantajlarından Söz Edin

Çocuğunuza okulda yeni arkadaşlar bulacağını, birçok şey öğreneceğini, hayal ettiği mesleği yapabilmek için eğitim alması gerektiğini anlatın.

8.Okulla İlgili Sosyal Organizasyonlara Katılın, Katılmasını Teşvik Edin

Okul pikniklerine, gezilerine, davetlerine katılını veya çocuğunuzu gönderin. Yönetimin çocuklar için açtığı halk dansları, satranç gibi kurslara, spor etkinliklerine katılması için teşvik edin.