Çocuklara ödev yaptırmayı sevdirmenin yolları

  1. Çocuğunuzu okuldan gelir gelmez ödevinin başına oturmaya zorlamayın. Okuldan eve gelen çocuğun belli bir dinlenme süresine ihtiyacı vardır. Bu süre ikindi kahvaltısıyla, biraz oyun oynayarak veya anne babayla sohbet ederek geçirilebilir. Eğer ona dinlenme fırsatı vermez ve durmadan ödevini yapması gerektiğini hatırlatırsanız çocuğunuz ödev yapmaktan soğur.
  2. Çocuklara ödev yapmayı sevdirmek istiyorsanız ödevi bir korku nesnesi haline getirmekten kaçınmalısınız. Çocuğu bu konuda zorlamak ve cezalandırmak yerine öğretmeniyle işbirliği yapın ve davranışının sonucuyla okulda karşılaşmasını sağlayın.
  3. Anne baba olarak çocuğunuzun ödev yapmasını sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapmalı, gerektiğinde yardımcı olmalı ve yol göstermelisiniz. Fakat hiçbir zaman yardımcı olmakla onun yerine ödevlerini yapmayı karıştırmayın.
  4. Çocuğun ödevlerini yapacağı ortan önemlidir, bu konuda elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Çocuk ödevlerini yeteri kadar ışık alan sabit bir yerde yapmalıdır, bir çalışma masası olmalı ve çalışma masasının üstünde dikkatini dağıtacak unsurlar bulunmamalıdır.
  5. Çocuğun ödev yapacağı saatlerde aile bireyleri fazla gürültülü aktiviteler yapmamalıdır.
  6. Ceza vermenin ve korkutmanın ödev yapmayı sevmeyen çocuk üzerinde olumlu bir etkisi olmaz, hatta tersine ödev yapmaktan daha da soğumasına yol açabilir. Sabırlı ve anlayışlı olmak durumundasınız; sevdirmeye çalışmalısınız, ürkütmeye değil.
  7. Çocuğa güvenmediğinizi, ondan bir şey olmayacağını söyleyip durmak çocuklara ödev yapmayı sevdirmek için iyi bir yöntem değildir. Hatta bu yöntem bile değildir, bir hatadır. Siz ona boş verirseniz o da kendine boş verebilir. Yapıcı ve motive edici olun.
  8. Özellikle ilköğretimin ilk yıllarında çocuğun ödev yapacağı zamanın planlanmasında zorluklar yaşanabilir. Bu zamanı çocuğunuzun da fikrini alarak planlamanız yerinde olur. Çocuklara ders çalışmayı sevdirmek istiyorsanız gereken dikkat ve çabayı gösterip ödevlerini bitirdikten sonra yapabilecekleri eğlenceli etkinlikler vaat edin. Örneğin dışarıda oyun oynayabilir, evin içinde hoşuna giden bir şeyle uğraşabilir, bir arkadaşını davet edebilir vs. Bu pazarlığın dozunu iyi ayarlamalısınız, çocuk her ödevini yaptığında bir şeyler beklememeli. Daha ziyade; biraz can sıkıcı da gelse kendine düşen, kendisini faydasına olan bir şeyi yaptıktan sonra daha özgür ve keyifli zamanlar geçireceğini düşünmeli. ‘İşimi yaptım, sorumlu davrandım, şimdi biraz dinlenip eğlenmeyi hak ettim’ şeklinde hissetmeli.
  9. Çocuğunuzun ev ödevlerini kontrol edip hatalarını ve eksikliklerini gidermesini sağlayın. Ödevini bitirdiğinde onu takdir edin ki özgüveni yükselsin.
  10. Uzun süre ödev yapmak çocuğu sıkacaktır. Çalışması uzun sürecekse arada bir mola vermesi gerekir.