Çocuklara banyoyu sevdirmenin 12 yolu

 

 1. Çocuğunuzun suyla oynamasına izin verin, örneğin arada bir bir leğenin içinde bazı oyuncaklarını yıkayabilir.
 2. Temizliğin güzel bir şey olmasını düşünmesini sağlayacak şeyler icat edin. Mesela ona kirlettiğiniz ellerinizi gösterin, beraber banyoya gidin, ellerinizi yıkayın ve şimdi de temiz ellerinizi gösterin.
 3. Çocuğunuzun banyo yapmayı bir eğlence, bir keyif, bir oyun gibi algılamasını sağlayın. Onu banyoya keyifli bir sesle davet edin, az sonra beraber ne kadar eğleneceğinizi düşünerek heveslensin.
 4. Çocuklara banyoyu sevdirmek için yapılabilecek şeylerden biri de önceden istediği anda bunun kesilebileceğini vaat etmektir. Ona gözü yanarsa, yıkanmaktan sıkılırsa veya kendini kötü hissederse su dökmeyi bırakacağınızı söyleyin.
 5. Bebeklere banyoyu sevdirmek için banyo yapılacak ortamı güzelce ısıtın, bazı bebekler kıyafetleri çıkarıldığı zaman üşüyeceklerini düşünüp huysuzlaşabilirler. Acele etmeyin, bırakın bebeğiniz suyla biraz oynasın; suyu kendisi oynarken köpürtürseniz bundan hoşlanacaktır. Banyoda bulunmaktan hoşnutsuz gibiyse onunla konuşup şarkı söyleyerek dikkatini dağıtmaya çalışın. Sudan bunalmış gibiyse alnını ve yüzünü kurutarak onu rahatlatın. Onu istediğiniz gibi yıkamanız için yapması gereken hareketleri önce siz yapın. Böyle davranarak istediğinizi almanız mümkündür, zira bebekler gözlemci ve taklitçidirler.
 6. Suyun ısısını çok iyi ayarlamalısınız; ne soğuk, ne de sıcak olmalı. Bunu sık sık kontrol edin.
 7. Çocuklara banyoyu sevdirmek için gözlerinin yanmamasını, canlarının acımamasını sağlamalısınız. Başlangıçtaki en küçük bir olumsuzluk çocuğun bir sonraki banyo teklifinizde kıyametleri koparmasına sebep olabilir. Göz yakmayan şampuan kullanmalısınız; ayrıca çocuk yanmasa bile gözlerine su ve köpük gelmesinden hoşlanmıyorsa deniz gözlüğü taktırabilirsiniz.
 8. Anne ve babasının onu beraberce yıkaması çocuğun hoşuna gidebilir.
 9. Şanslısınız, günümüzde çocukları eğlendirecek o kadar çok oyuncak çeşidi var ki. Ördeklerden, gemilerden, oyuncak balıklardan faydalanın; çocuğunuzun eline yıkayabileceği bir bebek verin, çok sevdiği bir oyuncağı belli etmeden kirletin ve yıkamasını isteyin. ‘Çocuğum banyo yapmayı sevmiyor’ sorunu can sıkar ama çözümsüz bir sorun değildir. Bu sizin çocuğunuz; düşünün; en çok neleri seviyor, o sevdiği şeyi banyo sürecine nasıl katabilirsiniz?
 10. Çocuğunuzu bu konuda (ve başka konularda da) başka çocuklarla kıyaslamayın. Herkes bazen bunu yapar, ama lütfen içinizden yapın, çocuğunuza yansıtmayın.
 11. Sakin, telaşsız ve sabırlı davranın. Bunu siz yapamazsanız küçük bir çocuk hiç yapamaz. Sabrınız taşsa da kendinizi kontrol edin, aksi takdirde amaca ulaşmanız güçleşir. Baktınız olacak gibi değil, şimdilik kısa kesin ve bir sonraki banyo için yeni çareler düşünün.
 12. Banyo sonrası için bir ödül vaat etmek de işe yarayabilir.