Çocuklar İçin Verimli Yaz Tatili Etkinlikleri

Çocuğunuz yaz tatilinde dinlenmeli, rahatlamalı ve gevşemeli, öyle değil mi? Evet, tabii ki öyle. Ödevlerin ve sınavların baskısının üstünden kalkmış olmasının rahatlığıyla sadece bir kere yaşayabileceği çocukluk döneminin keyifle tadını çıkarmalı. Fakat bütün tatili oynayarak, eğlenerek, yüzerek geçirmesi de doğru değil. Çünkü bu öğrendiklerini unutmasına, geldiği noktadan geriye düşmesine sebep olur. Öte yandan, kötü bir karne getirmiş bir çocuğun yaz tatili yeni eğitim – öğretim döneminde daha başarılı olmasını, zayıf olduğu derslerde gelişmesini sağlayacak şekilde planlamalıdır. Bunu bütün tatilin ders çalışarak geçirilmesi şeklinde düşünmemelisiniz tabii. Çocuklar için verimli bir yaz tatili planlamak birçok unsuru göz önünde bulundurmayı gerektirir. Planın içinde yeterince dinlenmek de, ölçülü ve planlı bir şekilde çalışmak da olmalıdır.

Araştırmalara göre yaşantısal deneyimler sonucunda öğrenilen bilgiler hem zihni daha çok besler, hem de daha kalıcıdır. Bu yüzden çocuklar yaz tatilinde doğa, sanat ve kültür etkinliklerine yönlendirilmelidir. Böylece kitaplar aracılığıyla öğrendikleri veya formüle edilmiş bazı kavramları yaşayarak öğrenme ve anlama olanağına sahip olurlar. Örneğin bir hayvanat bahçesi gezisi hayvanların görünüşlerini ve davranışlarını görerek kavramalarını sağlar. Bir doğa gezisi sırasında çiçekler ve kuşlar hakkında bilgi edinirler. Bir dans kursuna katılmak vücutlarını daha kıvrak ve iyi kullanmalarına yol açar, müzik kulaklarını geliştirir, ritmik ve dengeli hareket etmelerini sağlar. Müzeler ve sergiler tarih bilgilerini arttırır, sanata ilgi duymalarına yol açar.

Sokakta oynamak da çocuk gelişimini olumlu etkiler. Bu şekilde çocuklar enerjilerini dışarı atar, fiziksel ve sosyal yönde olumlu gelişmeler gösterirler. Ayrıca iletişim yetenekleri gelişir. Liderlik yapmayı veya bir liderin talimatlarına uymayı, sıra beklemeyi öğrenirler. Her fırsatta çocuğunuzun güvenli bir sokakta oynamasını sağlamanız iyi olur.

Çocuğunuzun yıl boyunca yapmaya heveslendiği ama derslerinden dolayı katılamadığı bir etkinlik var mı? Satranç veya yüzme öğrenmeyi, bir müzik aleti çalmayı istiyorsa bunun için yaz tatilinden daha iyi bir zaman olabilir mi? Onu bir kursa yollayabilir veya ilgilendiği konuda yetkin olan bir oyun ablası ile anlaşabilirsiniz.

Önce İş, Sonra Eğlence

Verimli bir yaz tatili planının ders çalışmayı da kapsaması gerektiğini belirtmiştik. Bu çalışmanın niteliği ve süresi çocuğun durumuna göre değişebilir, fakat çocuğunuz muhteşem bir karne getirmiş olsa bile öğrendiği şeyleri unutmaması, pekiştirmesi ve çalışma alışkanlığını kaybetmemesi için gün içinde bir süre ders çalışmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzla günün belli bir zamanı, örneğin kahvaltıdan sonraki 1 – 2 saatin bu şekilde geçirmesi ve kalan zamanda dinlenip eğlenmesi yönünde bir anlaşma yapabilirsiniz. Bunun düzenli bir şekilde, günün hep aynı saatinde yapılması iyi olur ama tatilde olduğu için bazen sapmalar olabilir. Örneğin çocuğunuzun heveslendiği ve sizin de kabul edebileceğiniz güzel bir gezi teklifi geldiyse veya ailecek bir etkinlik yapmayı planlıyorsanız o günün çalışma saati değiştirilebilir. Genel olarak çalışma saatlerinin günün başlangıcında olması tavsiye edilir. Uykusunu almış ve iyi bir kahvaltı yapmış bir çocuk birkaç saat verimli bir şekilde çalışabilir. Daha sonra istediği birçok şeyi yapabileceği için bu ona büyük bir sıkıntı vermeyecektir.

Çocuklar Tatilde Mutlaka Kitap Okumalı

Çocukların tatilde kaliteli zaman geçirmesi gerçekten önemlidir. Tatilini bu şekilde planlamazsanız çocuğunuza kötülük etmiş olursunuz. Tatil zamanı ona özellikle okumak istediği kitapları okuma fırsatı verin, tabii ki yaşına uygun olması ve fayda sağlaması şartıyla. Okumak zorunda olduğu kitapları değil ilgilendiği kitapları okumak hoşuna gidecektir. Her zaman onunla okuduğu kitaplar hakkında konuşun ve kendiniz de okuyarak örnek olun. Anlamadığı şeyleri sorabileceğini söyleyin. Yakın arkadaşlarıyla bir kitap kulübü oluşturması fikrine ne dersiniz? Güneşin çok yüksekte olduğu saatlerde çocuğunuzu güneşten korumanız gerekiyor, bu zamanın bir kısmını kitap okuyarak geçirebilir. Bu, okumayı yeni öğrendiyse, unutmamasına ve geliştirmesine de yardımcı olacaktır.

Yaz Tatili Çocuğun Bireyselleşme Sürecine Katkı Sağlayabilir

Çocuk ve gençlik kampları, bir akrabanın  veya güvenilir bir tanıdığın yanında geçecek birkaç gün…Bunlar çocukların bazı sorumlulukları kazanmasını sağlar. Kaldıkları yerin düzenine ve kurallarına uymak, orada masanın kurulup kaldırılmasına, yatakların toplanmasına veya ortamın temizlenmesine yardım etmek becerilerini ve güvenlerini arttırır.

Spor Yapmasını Sağlayın

Çocuğunuzun gün boyunca televizyona veya bilgisayara kilitlenmesini mi istersiniz, yüzmesini, bisiklete binmesini veya basketbol oynamasını mı? Her yaştaki insanlar için ve pek çok açıdan faydalı olan spor, çocukların ve gençlerin gelişme yolunda olan bedenleri ve zihinleri için daha da önemlidir. Çocuklarda obezite sorununun giderek arttığını biliyor muydunuz? Böylece çocuğunuzun fazla kilolu olmaması için bir önlem de almış olursunuz.

Evde Sanatsal Aktiviteler

Her çocuğun belli bir konuya eğilimi, belli bir konuda yeteneği vardır. Çocuğunuz resim çizmeyi ve boyamayı seviyorsa ona bunun için gerekli araçları temin edin ve ortam sağlayın. Yazmaya yeteneği varsa ilk makalesine veya kitabına başlaması için teşvik edin.