Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

Çocuklar anne – babalarıyla zaman geçirme, onlardan ilgi görme, bir şeyler paylaşma ihtiyacı duyarlar. Bu, bir çocuğun beyinsel, ruhsal ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocukla kaliteli zaman geçirmek, ebeveynlerin her ikisinin de çalıştığı ve gün boyunca çocuğundan uzak kaldığı evlerde daha önemli olmakla beraber, bu sadece çalışmak veya çalışmamakla ilgili bir mesele değildir. Bir ev kadını da, çocuğuyla yaşına ve özel ihtiyaçlarına uygun bir şekilde zaman geçirmezse, ona gereken ilgi ve sevgiyi göstermez, onunla bir şeyler paylaşmazsa çocuk bazı şeylerden yoksun kalır. Yaşam tarzınız günün büyük bir bölümünü çocuğunuzla beraber geçirmenize uygun değilse, sınırlı zamanları en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Aşağıda bunu yapmanızı sağlayacak bazı ipuçları bulabilirsiniz. Bu arada, çocuk yetiştirmenin sadece annelerin sorumluluğu olmadığını da hatırlatmak isteriz. Birçok anne bu konuda eşinden yeterli desteği alamaz ve kendini yalnız hisseder. Oysa çocuk gelişimi söz konusu olduğunda babaların rolü de çok önemlidir.

Çocuğunuzla Oyun Oynayın

Buna mutlaka ve mutlaka zaman ayırmalısınız. Çocuğunuzla onun yaş grubuna uygun oyunlar oynamalı, yeni oyunlar icat etmelisiniz. Bu sırada başka bir şeyle ilgilenmemeli, oyunu yarıda kesip uzaklaşmamalısınız. Oyun esnasında çocuğun başardığı şeyleri fark etmesini sağlamak ve onu takdir etmek de önemlidir.

Çocuklarla oynanacak oyunlar çocuğun yaşına göre değişir. Bu konuyu araştırın. Oyuncaklarla oynamak, puzzle yapmak, yumurta boyamak, kelime oyunları oynamak, beraber oyunla karışık spor yapmak, resim yapmak; o kadar çok alternatif var ki. Hayal gücünüzü kullanarak yeni oyunlar da icat edebilirsiniz.

Şehir Turuna Çıkın

Yürüyerek, farklı araçlara binerek çocuğunuzla beraber yaşadığınız yeri gezip dolaşın. Arada mola verin, bir şeyler yiyip için, beraber hayaller kurun. Bu keyifli açık hava etkinliğinin fiziksel faydaları da olacaktır. En sevdiğiniz, en çok değer verdiğiniz insanla hava almak, hareket etmek, keşifler yapmak keyifli olmaz mı?

Sinema Ve Tiyatroya Gidin

Çocuk filmleri veya çocuklara özel tiyatro oyunları size hitap etmese de onunla beraber izleyin. Daha sonra izlediğiniz şeyi beraberce kritik edin.

Birlikte Alışverişe Çıkın

Semt pazarında onunla beraber gezin, sebze ve meyvelerin isimlerini öğretin, faydalarından söz edin. Dükkanları dolaşın, bir yandan da renk uyumları, biraz daha büyüyünce veya çalışırken giyebileceği şeyler üzerine sohbet edin. Beraberce evinizi veya çocuk odasını güzelleştirecek aksesuarlar seçin.

Çocuğunuza / Çocuğunuzla Kitap Okuyun

Ona yaşına uygun kitaplar okuyun veya kendi okuyabiliyorsa okuma saatleri düzenleyin. Yanınıza birer tabak meyve veya çerez alıp karşılıklı oturun, okuyun. Arada çocuğunuza okuduğu kitap hakkında sorular sorun. Yaptığınız şeyler çocuğunuz üzerinde söylediklerinizden daha etkili olur. Sizi kitap okurken görmesi, okuma alışkanlığı kazanması açısından faydalı olacaktır.

Evi / Odasını Beraberce Toplayın

Bu sırada onunla konuşun, birlikte ufak tefek dekorasyon değişiklikleri yapın, bir odayı başka bir şekilde döşediğinizin hayalini kurun. Ev işleri yapmak çocuğa sorumluluk duygusu verir ve beceri kazandırır. Ortaya çıkardığı şeyler (Dağınık bir odayı düzgün, iyi görünen bir odaya dönüştürmek) güvenini arttırır ve zevk sahibi olmasına katkı yapar. Ayrıca bir şeyler paylaşmış olursunuz ve duygusal olarak birlikte olduğunuzu hisseder.

Uçurtma Uçurun

Hafif rüzgarlı bir günde beraber uçurtma uçurmak çocukla kaliteli zaman geçirmek isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. Uçurtmayı beraberce yapabilirseniz ne güzel olur, ama bunu yapamıyorsanız hazır uçurtmalar da var. Çocukla nitelikli zaman geçirmek sadece klasik anlamda eğitici – öğretici şeyler yapmak değildir. Beraber eğlenin, beraberce mutlu olmak için eğlenceli alternatifler düşünün. Bunlar aranızdaki sevgi bağını güçlendirir, ilişkinizi pekiştirir ve çocuğunuzun güzel çocukluk anıları olmasını sağlar. Siz de eğlenip hafiflersiniz üstelik. Arada bir hayatın yorucu, sıkıntılı rutinlerinden sıkılıp çocuklar gibi coşmak, özgürce eğlenceli şeyler yapmak istediğiniz oluyordur, değil mi?

Anne – Baba – Çocuk Etkinlikleri Yapın; Piknik Gibi

Üçünüzün bir arada olmasını her zaman sağlayamayabilirsiniz ama bunun için her fırsatı değerlendirin, hatta fırsatlar yaratın. Aile bağlarının güçlenmesi, çocuğun sevildiğini ve güven içinde olduğunu hissetmesi açısından gerçekten önemlidir. Beraberce piknik yaparken doğa fotoğrafları çekin, evde boyanmak üzere yapraklar toplayın, yürüyüp çevreyi keşfedin, bitkileri tanıtın.

Banyo Günü Yapın

Küçükler için çok eğlenceli bir etkinlik olabilir bu. Ayrıca çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırmanın etkili yolları arasındadır. Evinizde bahçe veya uygun bir balkon varsa oraya küvet, leğen vb. koyabilirsiniz, daha da keyifli olur. Suyu köpürtün, içine oyuncaklar atın ve çocuğunuzun neşesine ortak olun. Bu sırada onunla konuşun, temiz olmanın ne güzel bir şey olduğundan söz edin, kendini nasıl yıkaması gerektiğini öğretin, birlikte şarkılar söyleyin.

Sahilde Dolaşıp Fotoğraf Çekin, Taşlar, Midye Kabukları Toplayın

Güzel bir fikir, değil mi? Topladığınız taşlarla ve kabuklarla evinizi süsleyebilirsiniz de. Çocuğunuz topladığınız taşları boyayabilir. Bunlar kavanoz, sepet vb. bir şeyin içine koyup dekoratif aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Açık havada yürüyüş yapmanın sağlığa ve morale olumlu etkileri de cabası.

Fotoğraf Günü Düzenleyin

Fotoğraf makinesini çocuğunuzun eline verin ve bırakın ilgisini çeken, hoşuna giden her şeyin fotoğrafını çeksin. Bu sırada ilginç, güzel şeyler görürseniz gösterin, onun konu mankeni olun, gördüğünüz yerler ve nesneler hakkında sohbet edin.

Kelime Oyunları Oynayın / İcat Edin

Çocuğunuzla yaşına göre kelime oyunları oynayarak hem beraberce eğlenceli zamanlar geçirirsiniz, hem de çocuğun kelime hazinesi gelişir. Birbirinize sırayla şu veya bu nesnenin ne çağrıştırdığını söyleyebilirsiniz, birbirinizin söylediği kelimelerin son harfleriyle yeni kelimeler üretebilir veya kelimeleri cümle içinde kullanabilirsiniz. Hemen her yerde, her koşulda oynanabilecek eğlenceli bir oyundur bu.

Mutfakta Beraber Çalışın

Çocuğunuzun yaşı küçük olsa bile, gerekli güvenlik tedbirlerini almış olarak tabii, onunla mutfakta keyifli etkinlikler yapabilirsiniz. Beraberce sandviç veya salata yapabilir, bir pastanın üstünü süsleyebilir, tost ve meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Yağda yumurta yapıp üstüne zeytinden göz, domatesten ağız koymak vb. şeyler hem eğlenceli, hem eğiticidir. Bu çocuğunuzun el becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir. Ayrıca gerektiği zaman kendisi için bir şeyler yapabilmesinin yolunu açmış olursunuz.