Çocuğum Tırnaklarını Yiyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genelde 3 – 4 yaşlarında başlar. Kız çocuklarında daha sık görülen bu tutum bazen bağımsızdır, başka bir rahatsızlıkla ilişkisi yoktur. Bazen de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, travma bozukluğu, anksiyete veya tik bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara eşlik eder. İnternet ortamında “Çocuğum tırnaklarını yiyor” tarzında başlıklar açarak soruna çözüm arayan, başkalarının tecrübelerinden faydalanmak isteyen birçok ebeveyn görebilirsiniz. Bazı aileler durumu bir süre için görmezden gelebilirler, ancak, davranış devam ediyorsa fazla zaman kaybetmeden altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerekir.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri

Bir bebeğin elini ağzına götürmesi bir reflekstir ve doğal olduğu kabul edilir. Bebek bunu kendini rahat ve güvende hissettirdiği için yapar. Daha büyük yaştaki bir çocuk tırnaklarını yiyor, ağzına materyaller sokuyor veya parmaklarını emiyorsa çocuğun bir sebeple sıkıntı çektiğini, gergin ve endişeli olduğunu düşünmek gerekir.

*Çocuğun yakın çevresinde tırnaklarını yiyen biri olması: Küçük çocuklar taklitçidirler, bu yüzden aileden veya arkadaşlarından biri tırnak yiyorsa taklit yaparak bu alışkanlığı kazanabilirler.

*Çocuğun kendini güvensiz ve değersiz hissetmesi: Ailenin yeterince ilgi ve sevgi göstermemesinden, dünyaya gelen bebeğin bütün ilgiyi toplaması gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

*Çocuğa aşırı bir baskı ve otorite uygulanması

*Aile içindeki sıkıntı verici olaylar: Huzursuz aile ortamı, anne ve babanın sıklıkla kavga etmesi, okulda yaşanan sorunlar, çocuğa şiddet uygulanması, taşınma, boşanma, okul değiştirme gibi…

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir?

Her çocuğun yapısı aynı değildir, çocuğunuzu bu alışkanlıktan kurtarmak için aşağıdaki teknikleri deneyerek ona hitap edecek yaklaşım tarzını bulmaya çalışın.

*Kalıcı bir çözüm için gözlem yaparak, kendi tutum ve davranışlarınızı gözden geçirerek çocuğunuzun bunu neden yapıyor olabileceğini bulun; sonra da bu sebepleri ortadan kaldırmaya çalışın.

*Hangi zaman dilimlerinde veya durumlarda tırnaklarını yediğini saptayın ve o zamanlar ya da durumlar için ona bir uğraş bulun.

*Çocuk tırnaklarını yemekte iken tepkili, öfkeli davranmayın, bağırmayın, yaptığı şeye dikkatini çekmeyin. Sıklıkla elini ağzından çekmesini istemeyin. Tırnaklarını yemeye başladığını fark ettiğiniz zaman ondan bir şey yapmasını isteyin. Korkutmak, azarlamak, vurmak anlık olarak durdurucu olabilir ama kalıcı çözümü sağlamaz. Tersine bu şekilde çocuğunuzun daha ağır duygusal sorunlar yaşamasına sebep olabilirsiniz.

*Alışkanlık yeni başladıysa tırnaklarına acı oje sürmenin faydası olabilir. Fakat davranış yerleştiyse bu çözüm muhtemelen tek başına yeterli olmayacaktır.

*Çocuğu onda korku ve kaygı yaratacak durumlardan sakının. Örneğin bu tip televizyon filmleri veya haberler izlemesini, bu tarz oyunlar oynamasını engellemeye çalışın. Yasaklar da tepki yaratabileceğinden bunu dikkatle, barışçı bir şekilde yapmalısınız.

*Kararlı ve sabırlı olun. Çocuğunuza her zaman sevgiyle yaklaşın. Küçük düşürücü şeyler söylemeyin. Bu alışkanlıktan kurtulması için zaman tanıyın.

*Anlayacak yaştaki çocuğunuzla bu konuyu konuşun. Ona bunun çok kötü bir alışkanlık olmadığını ama yapmamasının daha iyi olacağını anlatın ve bu alışkanlıktan vazgeçebileceğine inandırın.

* Bu davranışı durduramadığı için sinirleniyorsa tırnaklarında onları yememesi gerektiğini hatırlatacak renkli çıkartma gibi şeyler tutmak hakkındaki fikrini sorun. Bunu istemezse zorlamayın.

*Bütün çabalarınıza rağmen tırnaklarını yemesinin önüne geçemiyorsanız bir uzmanla görüşün. Çocuğunuzun kaygılarını giderecek, kendine daha çok güvenmesini sağlayacak bir terapi desteği alması gerekiyor olabilir. Bu şekilde dikkat eksikliği veya başka bir psikolojik sorunu olup olmadığı da ortaya çıkar, varsa ona göre bir tedavi uygulanır.

Çocuğunuzun Tırnaklarına Dikkat Edin

Çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa tırnaklarını düzenli olarak kesin, fazla uzamasına izin vermeyin. Tırnak kenarlarındaki pürüzleri de törpüleyin.

Tırnakları Yemek Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Bu genellikle zararsız bir alışkanlıktır, çok ciddi bir soruna işaret etmesi veya bir tehlike yaratması beklenmez. Çocukların çoğu, yaşları biraz büyüyünce tırnaklarını yemeyi bırakırlar. Ancak, tırnaklarını çok fazla yiyen bir çocuğun elleri zaman içinde kanamaya başlayabilir. Bu durumda zaman geçirmeden bir uzmanla görüşmeniz faydalı olur.