Çocuğu Okula Yeni Başlayacak Anne Babalara 7 Tavsiye

Okula yeni başlayan çocuklar bir süre için farklı seviyelerde uyum sorunları sergileyebilirler. Bu sorunu çoğu zaman bazı noktalara dikkat ederek halledebilirsiniz fakat normalden uzun sürüyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Okul korkusu ve okula ısınamama durumu çok uzun sürerse çocuğunuzun ders başarısı da bundan etkilenir. Çocukların okula alışması için anne – babaların anlayışlı, destekçi ve kararlı davranması gerekir. 1. sınıfa başlayan bir çocuğun ortama ve günlük yaşamındaki bu değişikliğe adapte olması doğal olarak biraz zaman alacaktır. Ebeveynlerinin doğru davranması daha kısa sürede uyum sağlamasına yol açar.

  1. Olağanüstü Bir Günmüş Gidi Davranmayın

Okula başlamak önemli bir olay elbette ama çocuğunuzdan bile daha telaşlı ve gergin olursanız onu kim yatıştıracak, değil mi? Çocuğunuzda okul fobisi varsa bu davranışınız korkusu daha da arttırır. Bu yüzden, her zamankinden çok farklı davranmamaya çalışın.

  1. Okul Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler Verin

Okula yeni başlayan bir çocuk bunun hayatına getireceği değişiklikler hakkında önceden bilgilendirilmelidir. Haftanın 5 gününün belli saatlerini orada geçireceğini, sonra evine, ailesinin yanına geleceğini anlatın. Öğretmeniyle güvende olduğunu ama bir problem çıkarsa mutlaka gelip ilgileneceğinizi söyleyin.

  1. Uykusuna Ve Kahvaltısına Özen Gösterin

Bir çocuk okula yeteri kadar uyumuş ve besleyici bir kahvaltı etmiş olarak, öğrenmeye hazır halde gitmeli. Temel ihtiyaçların karşılanmaması öğrenme, dikkati toplama, konsantre olma ve dürtü kontrolü gibi konularda sorunlar yaşanmasına yol açar.

  1. İlk Bir Veya Birkaç Gün Yanında Olun, Ama…

Okulun ilk günlerinde çocuğunuzun yanında olmalı, ona varlığınızla güven vermelisiniz. Fakat her an yanında durmaktan kaçının. Bazı durumlarda çocukla beraber derslere girmek zorunlu olabilir ama bu uzun sürmemeli. Çocuğunuz okul ortamında kendini idare etmeyi, öğretmenine güvenmeyi, sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmayı ne kadar çabuk öğrenirse o kadar iyi olur. Aşırı korumacı davranmanız okula alışmasını geciktirir. Bu noktada şunu da hatırlatalım: Okuldan korkan bazı çocukların bu korkularının sebebi aşırı himayeci ebeveynlerdir.

  1. Çocuğunuza Okul Hakkındaki Düşüncelerini Sorun

Bu konuda onunla sohbet edin ve endişelerini, şüphelerini öğrenin. Sonra da içini rahatlatacak şeyler söyleyin. Günün sadece bir kısmında okulda olacağını, mutlaka sizin yanınıza geri döneceğini, yeni arkadaşlar edinmenin hoşuna gideceğini, her konuda öğretmenine başvurabileceğini anlatarak içini rahatlatın. Okula gitmekten korkuyorsa asla bu duygusunu küçümser tarzda davranmayın.

  1. Başka Çocukları Örnek Göstermeyin

Çocuğunuzu kendisinden daha sakin, daha rahat davranan çocuklarla kıyaslamayın. Tersine orada onun kadar, hatta daha da endişeli olan çocuklar da olabileceğini hatırlatın. Kaygılı olmasını normal karşıladığınızı ama kısa sürede okula alışacağından emin olduğunuzu söyleyin.

  1. Hoşuna Gidecek Okul Eşyaları Alın

Çantasını, kalemlerini, tokalarını, matarasını alırken fikrini sorun. Amaca uygun şeyler alın tabii ama yeni eşyalarının seveceği tarzda olmasının olumlu etkisi olur.

Çocuklarda okul korkusu için tıklayın