Çocuklara Sağlıklı Atıştırmalıklar

Gün içinde ortalama bir yetişkin bireyden kat kat daha fazla enerji harcayan çocukların sarf ettikleri bu enerjiyi geri alabilmeleri için sağlıklı bir beslenme programına tabii olmaları şarttır. Sağlıklı yaşam için günde en az 5 öğün olarak belirlenen öğün sıklığı çocuklar için daha da fazla olmalıdır. Ancak çoğu çocuk bu öğünlerin hepsinde sebze yemeği ya da sade süt ürünleri tüketmeyi tercih etmeyeceklerdir. Bu durum çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlama ihtiyacını da beraberinde getirir.

Çocuklar gün içinde çeşitli aktivitelerde kaybettikleri enerjiyi geri almanın yanında okulda dinç olabilmeleri, zihinsel ve bedensel gelişimlerini sorunsuzca gerçekleştirebilmeleri için de sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelilerdir. Özellikle enerjini düştüğü öğle saatlerinde bu atıştırmalıkların bir ya da iki porsiyon mevsim meyvesi şeklinde olması oldukça uygundur. Eğer çocuğunuzun kilo problemi yoksa sevdiği meyvelerden oluşan bir meyve salatası hazırlayıp üzerini biraz çikolata sosu ya da kremşantiyle süsleyerek hem ihtiyacı olan vitamini almasını sağlayacak, hem de yemekten zevk alacağı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Bal, reçel gibi tatlılar ve yumurta, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri çocuklara sunulabilecek en sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alırlar. Eğer çocuğunuz bu ürünleri tek başına tüketmekten hoşlanmıyorsa ona ballı süt veya yoğurt gibi karışımlar hazırlamanız yerinde olacaktır. Ballı süt gün içinde tüketilirse uyku haline neden olabileceğinden öğle saatlerinde bunun yerine biraz balla çırpılmış bir kâse yoğurt tüketilmesi, ballı sütün ise uyku öncesine saklanması önerilir. Ayrıca sabah saatlerinde, örneğin kahvaltıdan 1-2 saat sonrasında tüketeceği bir yemek kaşığı balla tatlandırılmış bir adet muz da ideal bir atıştırmalık yerine geçecektir.

Yumurta kullanılarak yapılan bazı tarifler de çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak isteyenler için iyi seçenekler olabilir. Örneğin arada bir sabah kahvaltısında hazırlanacak olan yumurtalı ekmek özellikle yumurtayı haşlanmış veya rafadan olarak tüketmeye yanaşmayan çocukların protein ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacaktır. Ancak bu tarz sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanırken mümkün olduğunca az yağ kullanıp ayçiçek yağından kaçınmak gerekmektedir.

Çocukların hemen hemen hepsi kızartılmış yiyeceklerden hoşlanırlar. Ancak bol miktarda yağla hazırlanan bu yiyecekler pek sağlıklı sayılmazlar. Bu nedenle kızartmaları seven çocuklar için patates, karnabahar, patlıcan gibi sağlıklı ve doyurucu sebzeleri zeytinyağı kullanarak fırında kızartabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan kızartmalar hem daha hafif ve yağ açısından sağlıklı olacak, hem de sebzeler besin değerlerini daha az kaybedeceklerdir.